آشنایی با موضوع

ترشوندگی (انگلیسی: Wettability) توانایی یک مایع در برقراری تماس با سطح جامد است و نشأت‌گرفته از نیروهای بین مولکولی می‌باشد. درجه تر شوندگی از تعادل میان نیروهای پیوستگی و چسبندگی تعیین می‌شود. تر شدن، به معنای دیگر، تمایل به کسب حداکثر سطح تماس برای یک مایع با سطح جامد خود است. زاویه تماس یک قطره از مایع با سطح آن در تعیین تری، مؤثر است. هرچه زاویه تماس به صفر نزدیکتر باشد ترشوندگی بیشتر است. هرچه زاویه تماس به ۱۸۰ نزدیک‌تر باشد آب‌گریزی افزایش می‌یابد. هنگامی که بین یک سطح جامد و یک مایع فصل مشترکی ایجاد می‌شود، ‌زاویه بین سطح مایع و محیط بیرونی سطح جامد به عنوان زاویه تماس (θ) شناخته می‌شود. زاویه تماس در واقع مقیاسی از ترشوندگی سطح جامد توسط مایع است. در شرایط ترشدن کامل سطح (پخش‌شدن مایع روی سطح جامد)، زاویه تماس ° 0 است. در صورتی‌که زاویه تماس بین ° 0 و ° 90 باشد، ‌سطح جامد قابلیت ترشوندگی دارد و در شرایطی که این زاویه بیش از ° 90 باشد،‌ ترشوندگی سطح بسیار کم است. در مواد بسیار آبگریز که پدیده لوتوس در آن‌ها مشاهده می‌شود، ‌زاویه تماس به حد تئوری خود، ° 180، میل می‌کند. در واقع،‌ قطرات مایع دارای زاویه تماس بیش از ° 90،‌ آبگریز هستند و خواص نظیر ترشوندگی ضعیف،‌چسبندگی بسیار کم و انرژی آزاد سطحی پایین از خود بروز می‌دهند. بالعکس، در شرایطی که زاویه تماس کوچک است (کمتر از ° 90)، سطح اصطلاحا آبدوست نامیده می‌شود که در مقایسه با سطوح دارای زاویه تماس بزرگتر،‌ ترشوندگی و چسبندگی بهتر و انرژی آزاد سطحی بالاتری دارد.
در این صفحه تعداد 1272 مقاله تخصصی درباره ترشوندگی که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI ترشوندگی (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: ترشوندگی; Wetting; Low salinity water flooding; Electric double layer; Multicomponent ion exchange; Cation bridging; Enhanced oil recovery;
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: ترشوندگی; Contact-angle; Sessile-drop-test; Absorption technologies; Falling-film; Wetting; Angle de contact; Test de la goutte sessile; Technologies d'absorption; Film tombant; Mouillage;