آشنایی با موضوع

واکنش ویتیگ Wittig reaction یک واکنش شیمیایی است که طی آن یک آلدهید یا کتون با واکنش‌گر ویتینگ واکنش داده و تولید آلکن و تری‌فنیل‌فسفین اکسید می‌کند. این واکنش در سال ۱۹۵۴ توسط جورج ویتیگ کشف شد. گئورگ ویتیگ شیمیدان آلمانی بود که «برای مطالعات بنیادی درباره بیو شیمی اسیدهای نوکلئیک به خصوص DNA دوباره ترکیب کننده» موفق به دریافت جایزه نوبل شیمی شد. واکنش ویتیگ فرایندی عمومی است و شماره زیادی از آلکن های تک استخلافی، دو استخلافی و سه استخلافی را با استفاده از ترکیب مناسبی از فسفران و کتون یا آلدهید می توان تهیه کرد. اما تشکیل آلکن های چهار استخلافی به دلیل ازدحام فضایی در طی واکنش، با این روش امکانپذیر نیست. ارزش واقعی واکنش ویتیگ در آن است که آلکن خالص با ساختار مشخص به دست می دهد. پیوند دو گانه C=C دقیقا در همان جایی قرار دارد که گروه C=O در ماده اولیه قرار داشت و تنها یک محصول(بدون توجه به ایزومر های E و Z) تشکیل خواهد شد.
در این صفحه تعداد 221 مقاله تخصصی درباره واکنش ویتیگ که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI واکنش ویتیگ (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.