آشنایی با موضوع

مانیوک یا کاساو گیاهی از تیره فرفریون است که بومی مناطق آمریکای جنوبی است و پس از کشف این قاره توسط اروپاییان به نقاط دیگر برده شد و برای تهیه دسر از آن استفاده می‌شود. ساکنان اولیه این قاره از آن به عنوان یکی از غذاهای اصلی خود استفاده می‌کردند. هم اکنون کشور نیجریه بزرگترین تولید کننده این گیاه می‌باشد. ریشه، برگ‌ها و پوست این گیاه نباید به طور خام استفاده شوند، و چنانچه به هنگام تهیه مراقبت نشود، می‌توانند به دلیل ایجاد مسمومیت، پیامدهای مرگ‌بار به همراه داشته باشند. نام علمی کاساوا Manihot esculenta و از خانواده Euphorbiaceaeاست. تا چندی پیش انواع بسیار زیاد آن را به دو دسته عمده، یعنی تلخ و شیرین تقسیم بندی می کردند. اگر چه گفته می شود که در کاساوای شیرین مقدار این مواد سمی کم است اما مزه نباید ملاک ارزیابی میزان سمی بودن آن باشد. متخصص ها توصیه می کنند که هر دو نوع تلخ و شیرین پیش از مصرف باید پخته شوند. کاساوا از طریق قلمه زدن تکثیر می شود. دمای ایده آل برای شرایط رشد آن بین ۷۷ و ۸۶ درجه فارنهایت است (اگر دمای به پایین تر از ۵۰ درجه فارنهایت برسد، رشد گیاه متوقف می شود). بیش تر این ریشه های خوراکی را با دست برداشت می کنند، اگر چه برزیل ابزارهایی مکانیکی برای برداشت آن ها ساخته است. با توجه به این که این ریشه ها به شدت نسبت به صدمه فیزیکی حساس هستند، باید برداشت با دقت و احتیاط انجام شود. برای این که عمر انباری یا عمر فروشگاهی کاساوا بیش تر شود، دو هفته پیش از برداشت برگ های آن ها را جدا می کنند. علاوه بر پوشاندن آن ها با موم، اگر ریشه های تازه برداشت شده در کیسه های پلاستیکی قرار داده شوند، می توان عمر انباری آن ها را سه تا چهار هفته افزایش داد.
در این صفحه تعداد 333 مقاله تخصصی درباره مانیوک، کاساو که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI مانیوک، کاساو (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: مانیوک، کاساو; BW; body weight; CAL; cassava leaves; CALS; cassava leaves and stems; COL; cocoyam leaves; CTTAD; coefficient of total tract apparent digestibility; CP; crude protein; DM; dry matter; DF; dietary fibre; ERL; erythrina leaves; L; leaf; LS; Leaf + stems;