آشنایی با موضوع

در نظریه گراف، رنگ آمیزی گراف یکی از حالت های خاص مسئله‌های برچسب گذاری گراف است. مساله رنگ آمیزی گراف، تعیین حداقل تعداد رنگ برای رنگ آمیزی گرافی معین است به طوریکه هیچ دو راس مجاور، هم‌رنگ نباشند. اولین نتیجه‌های بدست آمده در مورد رنگ امیزی گراف از تلاش‌های انجام شده بر روی گراف‌های مسطح برای حل مساله رنگ امیزی نقشه بدست آمد. در آن زمان Francis Guthrie ادعا کرد که رنگ امیزی نقشه ایالت‌های مختلف بریتانیا روی نقشه، به طوری که هیچ دو ایالت مجاوری همرنگ نشوند، می‌تواند با ۴ رنگ انجام شود(شرط کافی). مسئله رنگ‌آمیزی راسی گراف یکی از شناخته شده‌ ترین مسائل در نظریه گراف و بهینه‌سازی ترکیبیاتی است. هدف این مسئله تعیین عدد رنگی گراف یعنی حداقل تعداد رنگ برای رنگ‌آمیزی راسی گراف و هم‌چنین پیدا کردن یک رنگ‌آمیزی برای گراف با استفاده از این تعداد رنگ است به طوری‌که رئوس مجاور رنگ یکسان نداشته باشند. مسئله رنگ‌آمیزی راسی گراف جز مسائل ‎Np-سخت است. از این رو روش‌های فراوانی برای حل آن ارائه شده است. روش‌های ارائه شده در ‏دو دسته کلی قرار می‌گیرند. از انواع مختلف الگوریتم‌ها برای رنگ‌آمیزی گراف می توان به الگوریتم‌های دقیق، یافتاری، متایافتاری و. . . اشاره نمود. در حقیقت می توان گفت با ارائه‌ی هر رده از الگوریتم‌ها، رنگ‌آمیزی گراف به نوعی توسط آن مورد بررسی قرار گرفته و نتایج متفاوتی نیز ارائه گردیده شده، هوش گروهی یکی از رده‌های الگوریتم‌های متایافتاری می باشد که اساس آن الهام گرفته شده از زندگی جمعی جانداران مانند مورچه‌ها، زنبورها، پرندگان و. . . می باشد. روش‌های دقیق و ابتکاری. رنگ آمیزی گراف کاربردهای زیادی در زمینه‌های عملی و تئوری گوناگون دارد. علاوه بر مساله‌های کلاسیک تعریف شده در این زمینه، با در نظر گرفتن محدودیت‌های مختلفی روی نوع گرافها، روش رنگ آمیزی و. . . مساله‌های متنوعی با کاربردهای وسیع در صنعت و علوم تعریف و حل می‌شود.
در این صفحه تعداد 250 مقاله تخصصی درباره رنگ آمیزی گراف که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI ترجمه شده رنگ آمیزی گراف
مقالات ISI رنگ آمیزی گراف (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: رنگ آمیزی گراف; Maximum degree; Graph coloring; Chromatic number; Structural characterization of families of graphs; Hereditary graph class; Neighborhood perfect graphs;