آشنایی با موضوع

گرمای نهان latent heat به مقدار گرمای آزاد یا جذب شده توسط یک ماده شیمیایی بدون اینکه دمای آن تغییر کند گفته می شود. مانند تغییر فاز یخ در لحظه ذوب شدن یا جوشیدن آب در 100 درجه سانتی گراد. این کمیت در سال 1750 توسط جوزف بلاک معرفی شد و از کلمه لاتین گرفته شده که به معنی پنهان کردن است. گرمای نهان ذوب: گرمای نهان ذوب عبارت است از مقدار گرمایی که باید به ماده‌ی جامد در دمای نقطه‌ی ذوب آن بدهیم تا در همان دما از حالت جامد به مایع تبدیل شود. علت نام‌گذاری گرمای نهان ذوب اینست که این انرژی به انرژی درونی جسم تبدیل می‌شود بدون آنکه دمای جسم تغییر کند. گرمای نهان تبخیر: گرمایی که به یک مایع در نقطه جوش می‏دهیم تا بخار شود گرمای نهان تبخیر (QV) نام دارد. گرمای نهان میعان: گرمای نهان میعان مقدار گرمایی است که از یک گاز گرفته می‏شود و باعث می‏گردد تا آن ماده در دمای ثابت مایع گردد. گرمای نهان ویژه: گرمای نهان ویژه، مقدار انرژی مورد نیاز برای تبدیل 1 kg ماده از جامد به مایع بدون تغییر دماست. و به همین ترتیب مقدار انرژی مورد نیاز برای تبدیل 1 kg مایع به گاز را گرمای نهان ویژه تبخیر آن ماده می گویند. رابطه گرمای نهان به جرم ماده بستگی داشته و از فرمول زیر به دست می آید.

در این صفحه تعداد 254 مقاله تخصصی درباره گرمای نهان که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI گرمای نهان (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: گرمای نهان; Vacuum-based membrane dehumidification; Dehumidification energy efficiency; Coefficient of performance; Thermodynamic limit; Latent heat;