آشنایی با موضوع

انقراض جمعی زمانی اتفاق می‌افتد که با تغییر شرایط محیطی، تعداد زیادی از گونه‌های حیات کشته شوند. نمونۀ شاخص انقراض جمعی مرز بین دوره‌های کرتاسه و ترشیری، معروف به مرز کی ـ تی، است که موجب انقراض ‌جمعی دایناسورها و دیگر خزندگان بزرگ و بسیاری از بی‌مهرگان دریایی شد. در تاریخ زمین‌شناسی، پدیدۀ انقراض ‌جمعی بارها روی داده است. طی پنج انقراض ‌جمعی عظیم، حدود ۷۵ درصد از گونه‌های موجودات از بین رفته‌اند. در اواخر دورۀ اُردُویسین، ۴۴۰میلیون سال قبل، انقراضی ‌جمعی روی داد که حدود ۸۵ درصد از گونه‌های موجودات زنده طی آن نابود شدند. این واقعه دومین انقراض جمعی عظیم بود. پدیدۀ انقراض ‌جمعی دیگری نیز در دورۀ دِوُنیَن بالایی، ۳۶۵میلیون سال قبل، روی داد که دارای دو مرحله با فاصلۀ زمانی ۱میلیون سال بود و از نظر شدت، سومین انقراض جمعی بود. طی انقراض جمعی اخیر، گونه‌های دریایی به‌شدت آسیب دیدند. دیگر انقراض جمعی در دورۀ پرمین بالایی، ۲۵۱میلیون سال قبل، روی داد. شدیدترین حادثۀ انقراض ‌جمعی در دوره تریاس بالایی، ۲۰۵میلیون سال قبل، روی داد که طی آن، حدود ۷۶ درصد از گونه‌های موجودات زنده، خصوصاً موجودات دریایی، ازبین رفتند. در دورۀ کرتاسه بالایی، ۶۵میلیون سال قبل، حدود ۷۵ تا ۸۰ درصد از گونه‌های موجودات زنده، به‌ویژه دایناسورها، منقرض شدند. بسیاری از دانشمندان معتقدند که امروزه انسان‌ها از طریق شکار، تولید آلاینده‌ها و تخریب محیط‌های زندگی به ویژه در نقاط پرتمرکز تنوع زیستی مانند جنگل‌های حاره‌ای، مسبب بروز یک انقراض جمعی دیگر هستند. گونه‌های زیادی در این نواحی وجود دارند که حتی پیش از اینکه ما از وجود آن‌ها مطلع شویم، منقرض خواهند شد.
در این صفحه تعداد 240 مقاله تخصصی درباره انقراض جمعی که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI انقراض جمعی (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: انقراض جمعی; native iron; crustal contamination; Permo-Triassic; mass extinction; osmium isotopes; highly siderophile elements; greenhouse gases;