آشنایی با موضوع

نانو فیبر (Nanofiber) یا نانو الیاف: الیاف، جمع لیف یا فیبر (fiber) موادی است جامد که درعین انعطاف‌پذیری و ظرافت، طول بسیار بلندتری نسبت به قطرشان دارند؛ این نسبت بایستی بیش از 1000 باشد. الیاف از نظر فیزیکی به 2 صورت هستند؛ کوتاه و قطعه قطعه یا بلند و یکسره. الیاف از این دیدگاه که ساخته‌ی دست بشر هستند یا نه، به دو دسته طبیعی و مصنوعی تقسیم می‌شوند؛ به طور مثال الیاف سلولزی پنبه از مهم‌ترین الیاف طبیعی به شمار می‌روند. امروزه صدها نوع لیف مصنوعی در سراسر دنیا تولید می‌شوند که هر یک ویژگی‌های مختص به خود را دارند. الیاف در مقیاس نانومتری (نانوالیاف) خواص و کارایی بسیار موثر و جالب توجهی دارند. درست است که ایده‌های زیادی برای تولید الیاف آن هم در ابعاد نانومتری وجود دارد، اما همه این ایده‌ها قابل پیاده‌سازی یا تجاری‌سازی نیستند. برای تولید نانوالیاف به روش‌های تجاری، در حال حاضر دو روش مهم الکتروریسی و چگالش از فاز بخار وجود دارد. اولویت این روش‌ها امکان‌پذیری بیشتر آن‌ها در مقایسه با روش‌های متنوع دیگری است که علی‌رغم پیشرفت چشمگیر به نقطه مطلوب تجاری نرسیده‌اند. نانوالیاف الکتروریسی شده (Electrospinning) و نانوالیاف نانولوله (vapor grown carbon fibers) به‌عنوان دو دسته اصلی از نانوالیاف کاربردی شناخته شده‌اند که می‌توانند کاربردهای بسیار گسترده‌ای در بخش‌هایی با عملکرد استحکامی، عایقی، الکتریکی، فیلتری و پزشکی داشته باشند. کنترل بالای شکل الیاف و تنوع بالا، هم در مواد اولیه و هم در شکل نهایی از خصوصیات روش الکتروریسی است و خواص بسیار خوب مکانیکی و حرارتی و الکتریکی با هزینه پایین از خصوصیات اصلی نانوالیاف نانولوله است. امروزه نانوالیاف به‌عنوان یکی از مهم‌ترین محصولات فناوری‌های نانو در بسیاری از حوزه‌ها ‌به ویژه در حوزه‌های دارویی، مهندسی بافت، پوشش‌های زخم، صنایع دفاعی و امنیتی، صنایع جداسازی و فیلتراسیون، صنایع شیمیایی، صنایع رنگ و پوشش، صنایع نساجی، صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، صنایع هوافضا، صنایع خودروسازی، صنایع ساختمان، صنایع غذایی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، تولید و ذخیره‌سازی انرژی و نیز بهینه‌سازی مصرف انرژی پیل‌های خورشیدی، پیل‌های سوختی، باطری‌های پلیمری، صنایع نانوکامپوزیت و نانوالیاف کربن، انواع حسگرهای زیستی و شیمیایی، حوزه‌های مرتبط با زیست‌فناوری، محیط زیست، کشاورزی و. . . کاربردهای زیادی پیدا کرده‌اند. با تغییر شرایط عملیاتی و یا فرآیندی، همچنین اضافه کردن برخی تجهیزات به دستگاه‌های الکتروریسی می‌توان نانوالیاف مختلفی با ویژگی‌های متمایز تولید کرد؛ از این منظر انواع نانومواد به دسته‌های زیر تقسیم می‌شوند: (1) نانوالیاف آرایش‌یافته (2) نانوالیاف بافته‌شده (3) نانوالیاف هیبریدی دو یا چندجزئی (4) نانوالیاف هسته- پوسته (5) نانوالیاف سرامیکی (6) نانوالیاف توخالی (7) نانوالیاف نواری‌شکل (8) نانوالیاف متشکل از دانه‌های تسبیح (9) نانوالیاف متخلخل از طرفی بر اساس ماده اولیه سازنده نانوالیاف می‌توان آنها را در دسته‌های متعددی جا داد: (1) نانوالیاف پلیمری (2) نانوالیاف کربنی (3) نانوالیاف معدنی (4) الیاف نانوکامپوزیتی و. . .
در این صفحه تعداد 1297 مقاله تخصصی درباره نانو فیبر که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI نانو فیبر (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: نانو فیبر; Ara-C; cytarabine; LA; lauric acid; LA-Ara; conjugation of cytarabine with lauric acid; LA-Ara NFs; LA-Ara nanofibers; AML; acute myeloid leukaemia; ALL; acute lymphoblastic leukaemia; lg P; oil/water partition coefficient; Ara-CTP; cytarbine triphosphate
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: نانو فیبر; BGN; Biglycan; COL1; Collagen type 1; COL3; Collagen type 3; CCR7; C-C chemokine receptor type 7; DCN; Decorin; ECM; Extracellular matrix; IL1B; Interleukin-1beta; MKX; Mohawk; MMP1; Matrix metalloproteinase 1; MMP2; Matrix metalloproteinase 2; MMP3; Matr