آشنایی با موضوع

فیبر نوری یکی از محیط های انتقال داده با سرعت بالا است که از پالس های نـور بـرای انتقـال داده هـا ازطریق تارهای سیلیکون بهره می گیرد. یک کابل فیبر نوری که کمتر از یک اینچ قطر دارد مـی توانـد صـدها هزار مکالمه صوتی را حمل کند. فیبرهای نوری تجاری ظرفیت 5/2 تا 10 گیگا بایت درثانیه را فـراهم مـیسازند. امروزه از فیبر نوری در موارد متفاوتی نظیر شبکه هـای تلفـن شـهری و بـین شـهری، شـبکه هـای کامپیوتری و اینترنت استفاده بعمل می آید. در اوایل سال ۱۹۶۰ میلادی با اختراع اشعه لیزر ارتباطات فیبر نوری ممکن گردید. فیبرنوری بسیار سبک‌تر و ارزان‌تر از کابل مسی است و ظرفیت انتقالی تا چندین هزار برابر کابل مسی دارد. مبانی فیبر نوری فیبر نوری، رشته ای از تارهای بسیار نـازک شیشـهای بوده که قطر هر یک از تارها نظیر قطـر یـک تـارموی انسـان اسـت. تارهـای فـوق در کـلاف هـائیسازماندهی و کابل های نوری را بوجود می آورند. از فیبر نوری بمنظـور ارسـال سـیگنال هـای نوری درمسافت های طولانی استفاده می شود. بخش های مختلف فیبر نوری یک فیبر نوری از سه بخش متفاوت تشکیل شده است: 1- هسته یا Core هسته شامل یک تار کاملاً بازتاب کننده از شیشه خالص (معمولاً) در مرکز فیبر است کـه سـیگنال هـای نوری در آن حرکت می نمایند. قطر این بخش، بسته به نوع فیبر چیـزی بـین 5 تـا 500 میکرون است. 2- روکش یا Cladding بخش خارجی فیبر بوده که دورتا دور هسته را احاطه کرده و باعث برگشت نور منعکس شده بـه هسـته مـیگردد. این عمل بازتاب نور به مرکز هسته را (بازتاب داخلی کلی) مـی نامنـد،. روکـش، یـک لایـه حائـل پلاستیکی می باشد که به منظور محافظت از Core مورد استفاده قرار می گیرد. قطر هسته و پوسته با هم حدود 125 میکرون است، کـه درحدود اندازه یک تار موی انسان است. 3- Buffer Coating روکش پلاستیکی که باعث حفاظت فیبر در مقابل رطوبت و سایر موارد آسیب پذیر است. صـدها و هـزاران نمونه از رشته های نوری فوق در دسته هائی سازماندهی شده و کابل های نوری را بوجود می آورنـد. هـریک از کلاف های فیبر نوری توسط روکش هائی با نام Jacket محافظت می گردند که جنس آن از تفلـونیا PVC می باشد. کاربردهای فیبر نوری • در سیستمهای مخابرات نوری جهت انتقال POTS • در سازمانهای محلی برای انتقال سرویس فوق در بین بخشهای مختلف • در کارخانجات بینالمللی • در شرکتهای تلویزیون کابلی • در سیستمهای نقل و انتقال هوشمند • در صنعت پزشکی • در صنایع نظامی • در سیستمهای پر سرعت نظیر GigaBit Ethernet، FDDI، MultiMedia، ATM، SONET، Fiber Channel • در بخش فضایی، حمل و نقل و صنعت
در این صفحه تعداد 560 مقاله تخصصی درباره فیبر نوری که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI فیبر نوری (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: فیبر نوری; UV; ultraviolet; μHPLC; micro-High Performance Liquid Chromatography; 2D-HPLC; two-dimensional high performance liquid chromatography; MS; mass spectrometry; IEX; ion exchange chromatography; RPLC; reverse phase liquid chromatography; Absorbance detector