آشنایی با موضوع

هالوژن‌دار کردن یا هالوژناسیون Halogenation دسته ای از واکنش های شیمیایی هستند که در آن یک یا چند اتم هالوژن به یک ساختار شیمیایی متصل می شوند. هالوژن دار کردن رادیکالی نمونه ای از این دسته واکنش ها است. هالوژن‌دار کردن رادیکالی گونه‌ای از واکنش هالوژن‌دار کردن است که دارای سازوکار رادیکالی است. در طی این واکنش آلکان‌ها یا استخلاف‌های آلکیل آروماتیک در معرض اشعه ماورای بنفش و در حضور یک مولکول هالوژن، تشکیل یک مولکول هالوژن دار را می‌دهند. با توجه به این که عمل کننده در واکنش های هالوژناسیون یون منفی بوده لذا این مکانیسم می تواند با سمبل SN نمایش داده شود. بر حسب این که ماده آلی مورد عمل دارای چه خصوصیاتی باشد شرایط هالوژناسیون متناوب است مثلا در هالوژناسیون الکل ها و تهیه آلکیل هالیدها مکانیسم با توجه نوع الکل (نوع اول-نوع دوم-نوع سوم) مکانیسم های متفاوتی را شامل می شود. عمل هالوژناسیون عمل گرماگیر بوده و بر حسب شرایط عمل کننده ها (نوع ترکیب هالوژنه شونده و هالوژن) می تواند از حرارت عادی آزمایشگاه تا نقطه ی جوش محلول به کار گرفته شود (در ضمن می توان جهت تسهیل در امر هالوژناسیون و بالا بردن راندمان الکیل هالید از غلظت بالای عمل کننده استفاده نمود. ) هالوژندار کردن ترکیبات آروماتیک از مهمترین واکنش های شیمی آلی می باشد در سنتز مواد الی از اهمیت بسزایی برخوردار است و برای سنتز مواد مختلف طبیعی و دارویی استفاده می شود.
در این صفحه تعداد 217 مقاله تخصصی درباره هالوژن‌دار کردن، هالوژناسیون که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI هالوژن‌دار کردن، هالوژناسیون (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: هالوژن‌دار کردن، هالوژناسیون; Blue phosphorene; Dirac material; Hydrogenation; Halogenation; Functionalization; First-principles computations;
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: هالوژن‌دار کردن، هالوژناسیون; Tetrapyrrole macrocycle; Demetalation; Halogenation; Nickel(II) phthalocyanine; Vanadium(IV) oxide phthalocyanine; Petroporphyrin