آشنایی با موضوع

پلاسمونیک(به انگلیسی: Plasmonics) اندرکنش نور با نانو ذرات فلزی در فرکانسهای خاصی از نور ورودی منجربه نوسان جمعی الکترون های رسانش فلز می گردد که به آن تشدید پلاسمونیک گفته می شود. در فرکانس تشدید پلاسمونیک، جذب نور فرودی توسط نانو ذرات فلزی بیشینه است. امروزه نانوساختارهای فلزی برای تحقق ادوات نوری بسیار کوچک در فرکانس های بالا و غلبه بر حد پراش نور، بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. گروهی از محققان فیزیک پلاسمون ها، نحوه انتشار آن ها در مرز مشترک فلز-عایق-فلز و تعدادی از کاربردهای پلاسمونیک آنها را بررسی نموده‌اند. همچنین فیلترهای میان‌گذر و میان نگذر پلاسمونیکیِ مبتنی بر تشدیدگرهای حلقویِ مربعی با روش تفاضل محدود در حوزه ی زمان مورد بررسی و تحلیل عددی قرار داده‌اند. یکی از جالب توجه ترین ویژگی های فیلترهای حلقوی داشتن قابلیت تنظیم طول موج تشدیدی آن به سوی طول موج های بلندتر یا شیفت قرمز می باشد. به منظور تنظیم طول موج های کار فیلتر روش های معمول تغییرِ طولِ محفظه ی حلقه و تغییر عایقِ موجبر تشدیدگر حلقوی مورد بررسی و شبیه سازی عددی قرار گرفته و یک روش برای بدست آوردن شیفت قرمز در طیف عبور فیلترهای مزبور از طریق ایجاد حفره داخل هسته ی تشدیدگر ارائه شده و با استفاده از تزویجِ فیلترهای پلاسمونیکی تشدیدگر حلقوی با یک موجبر Y شکل، یک دایرکشنال کوپلر دوکاناله بدست آمده که با توجه به مقدار تلف کم ساختار و کوچکی ابعاد آن (طول بزرگ آن همچنین قابلیت تنظیم پذیری مُدهای کاری آن توسط روش های مختلف، ساختاری مناسب جهت استفاده در مدارات نوری یکپارچه می باشد. دانشمندان امروز رنگی شدن شیشه‌ها را با یک میدان جدید مبنی بر نوسانات الکترون که پلاسمون نام دارد، تعریف کردند. پلاسمونیک، هدایت نور در امتداد سطح فلزی و یا داخل نوارهای فلزی به ضخامت نانومتر را توضیح می‌دهد. پلاسمونیک به دو جز تقسیم می شود که هرکدام از آنها کاربردی از فلزات و امواج الکترومغناطیسی در مشخصات نانومتری در ساختار های دو بعدی، تک بعدی و حتی صفر بعدی است. این دو حوزه عبارتند از: پلاسمون های سطحی موضعی (Localized Surface Plasmon) پلاسمون پلاریتون های سطحی(Surface Plasmon Polariton) پلاسمونیک بر اساس فرآیند برهم کنش بین امواج الکترومغناطیسی والکترون های رسانش در فلزات با ابعاد نانو بیان شده است. در پلاسمون های سطحی موضعی اساس برهم کنش ها نانو ذرات می باشد که به بررسی خواص آنها در تحریک این مد از امواج پلاسمونیک پرداخته شده است. در پلاسمون پلاریتون های سطحی با معرفی بنیاد کاری آنها فرمول بندی میدانی آن و چگونگی گذشتن از حد پراش توسط این ساختارها بیان شده است.
در این صفحه تعداد 369 مقاله تخصصی درباره پلاسمونیک که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI ترجمه شده پلاسمونیک
مقالات ISI پلاسمونیک (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.