آشنایی با موضوع

در شیمی‌فیزیک، ترمودینامیک، شیمی و فیزیک ماده چگال، یک نقطه بحرانی critical point که به نام حالت بحرانی نیز شناخته می‌شود حالتی است که در آن مرزی بین دو فاز ماده وجود ندارد. این اتفاق در مقادیر مشخصی از دما، فشار و ترکیب رخ می‌دهد. چندین نوع نقطه بحرانی وجود دارد که شامل نقاط بحرانی بخار-مایع و نقاط بحرانی مایع-مایع است. در حساب دیفرانسیل و انتگرال، نقطه بحرانی یک تابع با متغیرهای حقیقی، نقطه‌ای در دامنه آن تابع است که آن تابع در آن نقطه مشتق‌پذیر نبوده یا مشتق آن برابر صفر باشد. مقدار تابع در نقطه بحرانی، مقدار بحرانی آن تابع نامیده می‌شود. این تعریف به توابع با چند متغیر، نگاشت‌های مشتق‌پذیر بین Rm و Rn و خمینه‌های مشتق‌پذیر قابل تعمیم است.
در این صفحه تعداد 230 مقاله تخصصی درباره نقطه بحرانی که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI نقطه بحرانی (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.