آشنایی با موضوع

چگالش (به انگلیسی: Deposition یا Desublimation) یک فرایند ترمودینامیکی است که در آن ماده از حالت گاز به جامد تبدیل می‌شود. چگالش زمانی روی می دهد که دمای بخار کمتر از دمای اشباع آن شود. در وسایل صنعتی این فرآیند معمولا بر اثر تماس بین بخار و یک سطح سرد بوجود می آید. در فرایند چگالش انرژی نهان بخار آزاد می شود،گرما به سطح انتقال می یابد،و مایع چگالیده بوجود می آید. انواع چگالش عبارتند از: چگالش همگن: در آن بخار بصورت قطره های معلق در فاز گاز چگالیده می شود و مه را تشکیل می دهد. چگالش با تماس مستقیم: در اثر تماس بخار با یک مایع سرد روی می دهد. چگالش می تواند در سطح،به یکی از دو نوع گفته شده انجام شودو این به شرایط سطح بستگی دارد. رایج ترین نوع چگالش به ان گونه است که فیلم مایع تمام سطح را می پوشاند و تحت تاثیر گرانش بطور پیوسته روی سطح جریان می یابد. چگالش فیلمی عمدتا روی سطوح تمیز و غیر آلوده بوجود می آیدولی اگر سطح با ماده ای که از خیس شدن آن جلوگیری می کند پوشیده شده باشد،امکانچگالش قطره ای وجود دارد. چگالش قطره ای در چگالش قطره ای،قطره ای در درزها وحفره های روی سطح تشکیل می شوند و ممکن است رشد کرده و به هم متصل شوند. معمولا بیش از 90درصد سطح با قطره هایی پوشیده می شود که قطر آنها از چند میکرومتر به بالا تغییر می کند. قطره ها تحت تاثیر گرانش روی سطح جریان می یابند. مایع چگالیده چه به شکل فیلم باشد و چه به شکل قطره،مقاومتی در برابر انتقال گرما بین بخار و سطح بوجود می آورد. چون این مقاومت بر حسب ضخامت مایع،که در جهت جریان افزایش می یابد،بهتر است در مواردی که چگالش فیلمی روی می دهد،از استوانه های افقی یا سطوح عمودی استفاده شود. لذا بیشتر چگالنده ها از دسته لوله های افقی تشکیل شده اند که در آنها مایع خنک کن جریان دارد و اطراف آنها بخاری که باید چگالیده شود گردش می کند.

در این صفحه تعداد 596 مقاله تخصصی درباره چگالش که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI چگالش (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: چگالش; Additive manufacturing; Powder bed binder jet printing; Inconel 625; Sintering; Gas atomized; Water atomized; Powder analysis; Densification; Microstructure;