آشنایی با موضوع

به زوج الکترون-حفره ای که به این ترتیب ایجاد می شوند اکسایتون Exciton گفته می شود. این زوج از طریق نیروی جاذبه الکتروستاتیک در کنار هم نگه داشته می شوند. اکسیتون یک شبه ذره خنثی است که در عایق‌ها، نیم‌رساناها وبرخی مایعات وجود دارد. اکسیتون یک برانگیختگی ماده چگال است و می‌تواندانرژی حمل کند بدون این که بار خالص داشته باشد. هنگامی که یک فوتون توسط نیم‌رسانا جذب می‌شود یک اکسیتون تولید می‌شود. الکترون از باند والانس به باند هدایت برانگیخته می‌شود و یک حفره ایجاد می‌کند این الکترون در باند هدایت به طور مؤثر جذب حفره می‌شوداین جفت الکترون‌–حفره مقید یا همان اکسیتون دارای انرژی کمتر از جفت الکترون‌های غیر مقید است. تابع موج حالت مقید تابع هیدروژنی گفته می‌شود، چون همان گونه که الکترون به پروتون مقید می‌شود واتم هیدروژن خنثی را تشکیل می‌دهد الکترون وحفره نیز می‌توانند توسط بر همکنش کولنی جذب شوند. مفهوم اکسیتون اولین بار توسط Yakov Frenkel در سال ۱۹۳۱ مطرح شد. او اکسیتون‌های اتم‌ها رادر یک عایق توصیف کرد و پیشنهاد داد که این حالت برانگیخته قادر به حرکت در ساختار شبکه است بدون این که بار خالصی را منتقل کند. اکسیتون غیر مستقیم: به طور معمول، اکسیتون ها در یک نیمه هادی طول عمر بسیار کوتاهی را به علت نزدیکی نزدیک به الکترون و سوراخ دارند. با این حال، با قرار دادن الکترون و سوراخ در چاه های کوانتومی فضایی جدا شده با یک لایه مانع، اکسیتون های به اصطلاح "غیر عادی غیر مستقیم" می توان ایجاد کرد.
در این صفحه تعداد 312 مقاله تخصصی درباره اکسیتون که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI اکسیتون (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: اکسیتون; Singlet fission; Exciton; Energy level matching; Diradical character; Electronic coupling; Vibronic coupling; Exciton-phonon coupling; Quantum master equation; Relaxation; Spectral density; Design guideline; pentacene; Organic photovolatic cell; Photoel
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: اکسیتون; Biological scaffold; Energy transfer; Self assembly; Energy harvesting; Dye; Quantum dot; FRET; BRET; Luciferase; Exciton; DNA; Cascade; Spectral overlap