آشنایی با موضوع

بازده(Efficiency) (کارایی، راندمان، بهره‌وری) نشان‌دهندهٔ جلوگیری از هدررفتن مواد، انرژی، سرمایه، و زمان در انجام کارها است. این مفهوم در بسیاری از شاخه‌های فیزیک، مهندسی، ریاضیات، و اقتصاد یک کمیت سنجش‌پذیر است. بازده را معمولاً به صورت نسبت میان «خروجی مفید» به «ورودی کل» تعریف می‌کنند. کارایی مفهومی است که هزینهٔ منابع صرف شده در فرایند کسب هدف را ارزیابی می‌کند. بدین صورت که مقایسهٔ خروجی‌ها بدست آمده با ورودی‌های مصرف شده میزان کارایی را مشخص می‌کند. برای سنجش کارایی هزینهٔ تأمین منابع انسانی، هزینهٔ استفاده از تجهیزات، نگهداری تسهیلات و نرخ بازگشت سرمایه و نظایر آن مورد ملاحظه قرار می‌گیرد. در این تعبیر از کارایی، کاراترین سرپرست کسی است که واحدش بتواند با کمترین هزینه مواد و دستمزد روزانه کار کند. بازده در فیزیک: 1. بازده مکانیکی اثربخشی یک ماشین را در انتقال انرژی اندازه‌گیری می‌کند که بصورت نسبت توان خروجی به توان ورودی به وسیله است. بازده اندازه‌گیری شده عبارت است از نسبت عملکرد اندازه‌گیری شده به عملکرد ایده‌آل ماشین. 2. بازده تبدیل انرژی نسبت انرژی مفید خروجی به انرژی ورودی یک ماشین است. انرژی خروجی می‌تواند بصورت انرژی الکتریکی، انرژی مکانیکی، کار یا گرما باشد. نکته مهم در محاسبه بازدهی تبدیل، مقدار مفید (و نه کل) انرژی خروجی‌ست که علاوه بر بازدهی، میزان مؤثر بودن چرخه ترمودینامیکی را نیز بیان‌می‌کند. 3. بازدهِ گرمایی یا بازده حرارتی (به انگلیسی: Thermal efficiency) کمیتی بدون بعد است که در علم ترمودینامیک و برای بررسی میزان عملکرد سیستم های ترمودینامیکی به کار می رود. مقدار عددی بازدهی بالاتر در یک سیستم ترمودینامیکی نشان دهنده کارایی بالاتر آن است. 4. بازده حجمی (به انگلیسی: Volumetric efficiency) یک اصطلاح فنی است که برای مقایسه یا سنجیدن بازده یا دیگر پارامترهای که با رابطه با میزان حجم بدست میآید. این اصطلاح که میزان آن میزان عملکرد بهینه سامانه را نشان میدهد در انواع طراحی هایی که به هم ربط چندانی ندارند به کار می رود مانند موتورهای درون سوز و پمپ های هیدرولیک و در بخش هایی از مدار های الکترونیکی کاربرد دارند. بازده در اقتصاد: 1. اثربخشی (به انگلیسی: Effectiveness) عبارت است از درجه و میزان نیل به اهداف تعیین شده. به بیان دیگر اثربخشی نشان می‌دهد که تا چه میزان از تلاش‌های انجام شده نتایج مورد نظر حاصل شده‌است. این واژه کاربری زیادی در تعریف و اندازه‌گیری بهره‌وری دارد. 2. کارایی (به انگلیسی: efficiency) مفهومی است که هزینهٔ منابع صرف شده در فرایند کسب هدف را ارزیابی می‌کند. بدین صورت که مقایسهٔ خروجی‌ها بدست آمده با ورودی‌های مصرف شده میزان کارایی را مشخص می‌کند. برای سنجش کارایی هزینهٔ تأمین منابع انسانی، هزینهٔ استفاده از تجهیزات، نگهداری تسهیلات و نرخ بازگشت سرمایه و نظایر آن مورد ملاحظه قرار می‌گیرد. در این تعبیر از کارایی، کاراترین سرپرست کسی است که واحدش بتواند با کمترین هزینه مواد و دستمزد روزانه کار کند.
در این صفحه تعداد 5643 مقاله تخصصی درباره بازده که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI ترجمه شده بازده
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: بازده ; effective behaviour; efficiency; flexibility; grey squirrels; ineffective behaviour; learning; learning ability; persistence; problem solving;
مقالات ISI بازده (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: بازده ; Biogas composition; Dual fuel engines; Alternative fuels; Multiple pulse in dual fuel engines; Post injection; Pilot injection; BDDF; biogas diesel dual fuel; BGES; biogas energy share; BMEP; brake mean effective pressure; BTE; brake thermal efficiency; C