آشنایی با موضوع

هیدرات (به انگلیسی: Hydrate) به ماده‌هایی در شیمی معدنی و شیمی آلی می‌گویند که حاوی آب هستند. البته هیدرات‌ها ممکن است در برخی شاخه‌های دیگر شیمی کمی متفاوت‌تر معرفی شوند. در مقابل هیدرات‌ها، «ان‌هیدرات‌ها» هستند، موادی که آب آن‌ها گرفته‌شده است. هیدرات‌ها در شیمی آلی با اضافه کردن آب به وجود می‌آیند. برای مثال اتانول(CH3–CH2–OH) می‌تواند به عنوان هیدراتی از اتیلن (CH2=CH2) در نظر گرفته‌شود که با اضافه کردن هیدروژن (H) و هیدروکسیل (OH) به دو کربن (C) آن به وجود آمده‌است. شرایط تشکیل هیدرات عبارت است از فشار و دمای مناسب، وجود مولکول آب و وجود مولکول گاز. فرایند تشکیل هیدرات دارای مراحلی کاملاً مشابه با فرایند کریستالیزاسیون بوده و شامل دو مرحله هسته زایی و رشد می‌باشد. مطالعات نشان داده که در صورت بوجود آمدن شرایط لازم کریستال هیدرات فوراً تشکیل نمی‌شود بلکه مدت زمانی طول می‌کشد تا آرایش لازم در میان مولکول‌های آب بوجود آمده و در نتیجه قفس‌ها تشکیل شوند که به این زمان، زمان تأخیر می‌گویند. در مجموع برای هیدراتها فرمول خاصی وجود ندارد،ودر زیر چند کریستال هیدرات رایج برای یک ترکیب داده شده است. نرمال بوتان می تواند تشکیل هیدرات دهد ولی بسیار ناپایدار است و تمام یا رافینهای سنگین تر از بوتان نیز نمی توانند تشکیل هیدرات دهند. کریستال های غیر قابل تقسیم هیدرات در یک فاز آب مایع تشکیل می شوند،این کریستالها خیلی کوچک هستند اما آنها نمی توانند با تقسیم شدن وجوه مرکب از 5 تا 6 مولکول آب، رشد کنند ومشکل هیدرات زمانی مطرح می شود که این رشد و نمو ادامه پیدا کند تا جائی که یک مسدود شدگی در خط لوله ایجاد کند
در این صفحه تعداد 347 مقاله تخصصی درباره هیدرات که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI هیدرات (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.