آشنایی با موضوع

به مجموع چربی‌های موجود در شیر که به شکل گویچه‌های نامیزه هستند چرب شیر گفته می شود. چربی یکی از اجزای مهم شیر است که به مقدار5/6 - 3/2 درصد به شکل امولسیون روغن در آب در آن قرار دارد. این میزان به وسیله عوامل مختلفی مانند نژاد و گونه دام، مرحله شیردهی، تغییرات فصلی، جیره غذایی، بیماری ورم پستان و فواصل شیردوشی تغییر می کند به علت ذخیره کاروتن (پرو ویتامین A) در چربی رنگ آن در حالتی که به شکل کره درمی آید زرد رنگ است. شیر گاومیش کاروتن ندارد و سفید است. ترکیب اصلی چربی شیر از تری‌گلیسیریدها با اسیدهای چرب 4 تا 24 کربن تشکیل شده‌است( 95 درصد)، پنج درصد بقیه از دی‌گلیسیریدها (حدود 2 درصد)، کلسترول( کمتر از 0/5 درصد)، فسفولیپیدها (1 درصد )، اسیدهای چرب آزاد (کمتر از 0/5درصد) و سایر ترکیبات حدود 1درصد تشکیل شده‌اند. تاکنون بیش از 400 نوع اسید چرب مختلف در شیر شناسایی شده است که 20 نوع آنها 95 درصد کل مقدار اسیدهای چرب شیر را تشکیل می‌دهند و بقیه در مقدار بسیار ناچیزند. اسیدهای چرب شیر شامل انواع اشباع و غیراشباع، اسیدهای چرب شاخه‌دار، اسیدهای چرب حاوی گروههای هیدروکسی و اسیدهای چرب حلقوی هستند، بنابراین ترکیب چربی شیر با آنچه که چربی حیوانی نامیده می‌شود یکسان است و فقط 15 اسید چرب دارای مقداری بیش از 1 درصد در چربی شیر می‌باشند(جدول شماره یک). چربی موجود در شیر و فراورده‌های تهیه‌شده از آن مانند ماست، کره، خامه و. . . منشأ حیوانی دارد و بخش اعظم اسیدهای چرب موجود در آن از نوع اشباع و کلسترول است به همین دلیل مصرف انواع پرچرب آنها به هیچ‌یک از گروه‌های سنی توصیه نمی‌شود زیرا در یک رژیم غذایی سالم، محدود بودن اسیدهای چرب اشباع ویژگی مثبتی محسوب می‌شود. البته با وجودی که در بخش چرب شیر ویتامین‌های محلول در چربی مانند ویتامین‌های A و D وجود دارد، باز هم متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند که این مواد مغذی از سایر منابع غذایی دریافت شوند نه با خوردن انواع لبنیات پرچرب.
در این صفحه تعداد 297 مقاله تخصصی درباره چربی شیر که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI چربی شیر (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: چربی شیر; MF; milk fat; PCL; processed cheese loaf; PCSS; processed cheese single slices; CRC; cream cheese; Processed cheese; Polymorphism; X-ray diffraction; Differential scanning calorimetry; Microstructure; Rheology;
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: چربی شیر; ACC; acetyl-CoA carboxylase; AMS; automatic milking system; CLA-ME; conjugated linoleic acid supplement group; CTL; control group; FASN; fatty acid synthase; HR; hazard's ratio; ICAR; International Committee for Animal Recording; PMR; partial mix ration