آشنایی با موضوع

اسپری یا افشانه (به انگلیسی: Spray) یکی از اشکال مصرف دارو می‌باشد که دارو به شکل گاز استنشاق می‌شود. معمولاً این داروها به صورت مایع تحت فشار در ظرف تولید می‌شوند که در صورت نیاز به داخل بینی یا ریه وارد می‌شوند. چون این داروها به صورت موضعی مصرف می‌شوند اثرات سیستمیک کمتری دارند لذا تولید و استفاده از این شکل دارویی رو به گسترش است. معمولترین داروهایی که به این شکل تولید می‌شوند داروهای تنفسی مانند افشانه سالبوتامول و اسپری فلوتیکازون هستند یا داروهای موضعی مانند افشانه لیدوکائین. دانشمندان در تلاش اند تا استفاده از برخی مواد شیمیایی زیان آور به شکل افشانه ممنوع شود. آنها معتقدند که مواد شیمیایی درون این قوطی‌ها مانند کلروفلورو کربن به تدریج لایه ازون را از بین خواهد برد. احتمالاً شما نام «اریک روتیم» را نشنیده اید اما بی هیچ تردید با کاری که او انجام داده است آشنا هستید. رونیم یک مهندس نروژی و مخترعی بود که بیش از ۷۵ سال پیش نخستین قوطی اسپری را اختراع کرد. فناوری موجود در اسپری ها در عرض چند سال پیشرفت هایی کرده است اما باز هم نخستین نمونه ای که روتیم ساخت شباهت بسیاری با نمونه های امروزی دارد. پس از جنگ جهانی دوم ارتش آمریکا از این اسپری ها برای کشتن حشرات استفاده کرد و به این ترتیب مردم برای نخستین بار به استعداد نهفته در این وسیله پی بردند. آن زمان سربازانی که در اقیانوس آرام بودند به وسیله انواع پشه های بیماری زا گزیده می شدند و این موضوع گاهی به مرگ آنها می انجامید. کارخانه داران پس از جنگ از این فناوری برای دیگر وسایل استفاده کردند. امروزه هزاران محصول نظیر روغن خوراک پزی و داروها را می توان در این قوطی ها بسته بندی و عرضه کرد. ایده اصلی این قوطی ها بسیار ساده است. چنانچه از یک سیال که تحت فشار زیادی قرار دارد برای بیرون راندن سیالی دیگر استفاده می شود. برای درک بهتر این موضوع بد نیست کمی درباره سیالات و میزان فشار آنها بدانیم. سیال به هر نوع ماده ای که ذرات تشکیل دهنده آن به راحتی روان شوند گفته می شود. این حالت را می توان در مایعاتی مثل آب و گازهایی مانند هوای اتمسفر مشاهده کرد. پیوند میان ذرات موجود در یک سیال سست است و با یک آزادی نسبی به اطراف حرکت می کنند.
در این صفحه تعداد 378 مقاله تخصصی درباره اسپری یا افشانه که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI اسپری یا افشانه (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: اسپری یا افشانه; GDI; Coked injector; Spray; Diffusion flame; SEM; ASOI; after start of injection; ATDC; after top dead centre; BTDC; before top dead centre; CAD; crank angle degree; COV; Coefficient of Variation; DCA; deposit control additives; ECU; engine control unit;