آشنایی با موضوع

طراحی شهری فعالیتی است میان رشته‌ای و گروهی، که در برگیرنده فرآیند مسئله‌گشایی و راه‌حل‌هایی است که هدفشان سامان بخشی کالبدی عرصه عمومی شهر به نحوی است، که موجب ارتقای کیفیت عملکردی زیست محیط و تجربه زیباشناختی و مکان‌های شهری است. طراحی بخشی از هنر سازمان دادن فضای کالبدی است که با رشته‌های مختلف علمی و هنری مانند برنامه‌ریزی شهری، معماری و منظر سازی، مهندسی فنی، مهندسی ترافیک و حمل و نقل روانشناسی، جامعه شناسی و اقتصاد سر و کار دارد و در عین حال با سیاست و فرهنگ نیز ارتباط پیدا می‌کند و دامنهٔ فعالیتش بسیار گسترده‌است. گستردگی فعالیت طراحی شهری نشان می‌دهد که این فعالیت مانند یک طرح معماری نیست که با طرح مشخصی شروع شود یا پایان پذیرد. طراحی شهری، که شکل گیری اولیه آن را گروهی «شکست معماری مدرن» و برخی به «عدم توفیق این رشته در خلق محیط های انسانی» نسبت می دهند، در واقع برای پر نمودن شکاف و خلأ میان دو رشته معماری و برنامه ریزی شهری پا به عرصه وجود گذاشت. آنچه در این بین اهمیت می یابد این است که توجه طراحی شهری در خلق محیط های شهری بیشتر معطوف به مؤلفه های کیفی و زیبا شناختی محیط است، در حالی که توجه به برنامه ریزی شهری عمدتاً معطوف به مقولات سازمان دهی فضایی، تأمین نیاز های کمی ساکنین به عملکرد های شهری مورد نیاز، پیشنهاد شبکه حمل‌ و نقل، برنامه ریزی برای تأمین مسکن مورد نیاز و مواردی این چنین است. بنابراین بعد هنری و زیبا شناختی در این دانش، بیشتر مورد توجه قرار می گیرد تا در دانش برنامه ریزی شهری.
در این صفحه تعداد 192 مقاله تخصصی درباره طراحی شهری که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI طراحی شهری (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: طراحی شهری; Housing price; Spatial configuration; Land-use system; Submarket regionalisation; Network accessibility; Spatial autocorrelation; Space syntax; Urban design;
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: طراحی شهری; Public space design; Physiologically equivalent temperature; Human thermal comfort; Microclimate; Urban design; Mediterranean climate; C; Cycle; CD; Crown Dimension; CFD; Computer Fluid Dynamics; ETCS; Ephemeral Thermal Comfort Solution; FP; Functioning P