آشنایی با موضوع

یک مدل آماری به لحاظ ریاضی زوج مرتبی است شامل مشاهدات و توزیع آماری، به گونه ای که انتظار داریم آن توزیع آماری بتواند به بهترین شکل، داده های ما را بازنمایی کند. بعضی از مدل های آماری می توانند بر اساس توزیع خود داده های جدیدی تولید کنند اما برخی دیگر نمی توانند. این توانایی بستگی به ساختار مدل آماری دارد. مدل آماری قبل از آن که آماری باشد یک مدل است. پس برای بیان مفهوم مدل آماری باید کمی در مورد مفهوم مدل صحبت کنیم. مدل آماری نوعی فرمول‌بندی به صورت ریاضی، برای مشخص کردن رابطه بین یک یا چند متغیر اتفاقی (راندوم) با یک یا چند متغیر اتفاقی دیگر است. مدل به صورت آماری است چون متغیرها به صورت اتفاقی هستند و رابطه جبری ندارند. مدل های آماری به سادگی به دو دسته تقسیم می شوند، که اغلب مدل های مکانیکی (1) و مدل های تجربی (2) نامیده می شوند. یک مدل مکانیکی بر پایه ی نظریات اساسی محکم شکل می گیرد. نظریاتی که نشان می دهند اشیا چگونه با هم در ارتباطند. در مقابل، مدل های تجربی، تلاش برای فراهم کردن بیان ساده و مناسبی از جنبه های مهم داده های مورد مطالعه است. مدل های مکانیکی در علوم فیزیکی و شاخه هایی مثل مهندسی به طور گسترده استفاده می شود. علوم اجتماعی و تربیتی بیشتر از مدل های تجربی استفاده می کنند. در حالت کلی می توان گفت در مراحل مقدماتی شناخت پدیده ها، مدل های تجربی بیشتر مورد استفاده اند. نظر به اینکه در انبوه مطالعات به دنبال قواعد و الگوها هستیم. در مرحله ی بعد زمانی که شناختمان گسترده تر شد، اهمیت مدل های مکانیکی افزایش پیدا می کند. در هر حال، همان طور که مدل های اجسام در حال افتادن نشان می دهند، یک مدل خاص ابتدا به شکل یک مدل تجربی ساخته می شود و سپس زمانی که شناختمان از پدیده بیشتر شد به یک مدل مکانیکی دست می یابیم.
در این صفحه تعداد 365 مقاله تخصصی درباره مدل آماری که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI مدل آماری (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: مدل آماری; α; confidence level; β; tuned parameter of the kinetic model (see Eq. 13) (mol m−3 NTU−1); Cj; concentration of the jth chemical species (mol m−3); Co; apparent color (g L−1); Co0; initial apparent color (g L−1); COD; concentration of che
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: مدل آماری; Local crystal structure; Tetrahedron ordered semiconductors; Statistical model; EXAFS; FTIR; Site occupation preferences; Sizes and shape of elemental tetrahedra;