آشنایی با موضوع

هایپرگلایسمی (Hyperglycemia) به معنی افزایش قند خون است. در خون قندهای مختلف وجود دارند که همه آنها را تحت عنوان کربوهیدراتها می‌نامند. از این اینها قنداهای کربنی گلوکز را به علت تشکیل بخش اعظم این کربوهیدرات و اینکه همه این کربوهیدراتها در آخر به این قند تبدیل می‌شوند به عنوان قند خون تعریف می‌کنند. هیپرگلیسمی به حالتی گفته می شود که در آن قند خونتان خیلی بالا رفته ( به 240 میلی گرم در سی لیتر یا بیشتر ار آن می رسد. ) و بالا نیز باقی می ماند. وقتی که هیپرگلیسمی اتفاق می افتد نشان میدهد که مرض قند شما از کنترل خارج شده است. معمولا هیپرگلیسمی به آرامی ایجاد میشود و در بیشتر مواقع مشکل فوریت داری نمی باشد. اما اگر قند خون شما مدت زمان طولانی باقی بماند ممکن است چندین مشکل بسیار خطرناک ایجاد کند. بسیاری از پزشکان عقیده دارند که هیپرگلیسمی طول کشیده ممکن است ایجاد مشکلاتی در چشم، قلب و کلیه بکند و اگر مرض قند شما از نوع 1 است هیپرگلیسمی می تواند منجر به کتواسیدوز بشود. کتواسیدوز وضعیت بسیار فوریت دار و خطرناک پزشکی است. به طور کلی مقادیر گلوکز بالای ۱۱. ۱ میلی‌مول در لیتر (۲۰۰ میلی‌گرم در دسی‌لیتر) را شامل می‌شود اما علایم ممکن است تا زمانیکه قند به بالای ۱۵-۲۰ میلی‌مول در لیتر برسد دیده نشوند. در صورتیکه قند به طور مداوم (حتی ناشتا) بالای ۱۰۰ تا ۱۲۶ میلی گرم در دسی لیتر هایپرگلایسمیک خوانده می‌شود و در صورتیکه بالای ۱۲۶ میلی گرم در دسی لیتر (۷ میلی مول در لیتر) باشد دیابت است. در عارضه هیپرگلیسمی در برخی موارد ممکن است تا زمانی که قند خون بسیار بالا نرفته، هیچ علامتی بروز نکند. هیپرگلیسمی در حالت خفیف جای نگرانی ندارد و به راحتی درمان می شود و بیمار به حالت عادی بر می گردد اما این اختلال به طور بالقوه می تواند خطرناک باشد. در عارضه هیپرگلیسمی در برخی موارد ممکن است تا زمانی که قند خون بسیار بالا نرفته، هیچ علامتی بروز نکند. با این حال شایع ترین علائم هیپرگلیسمی عبارتند از: - افزایش تشنگی و خشکی دهان از علائم هیپرگلیسمی هستند. - در هیپرگلیسمی معمولا نیاز به دفع ادرار مکرر وجود دارد. - تاری دید و خستگی از نشانه های هیپرگلیسمی هستند. - از دیگر علائم هیپرگلیسمی می توان به کاهش وزن ناخواسته اشاره کرد. - عفونت های مکرر مانند برفک، عفونت مثانه و عفونت های پوستی نیز از نشانه های هیپرگلیسمی هستند. هیپرگلیسمی می تواند در مواقع زیر اتفاق بیافتد: - هنگامی که غذای بیش از حد مصرف نمائید. - ورزش و فعالیت کافی انجام ندهید. - به مقدار کافی انسولین یا داروهای خوراکی مصرف نکنید. - به بیماری دیگری مبتلا شوید. - تحت فشار روحی بیش از حد قرار بگیرید. - یک یا چند تا از این عوامل می تواند باعث بالا رفتن قند خون شما بشود. به همین علت است که بکار بستن یک روش روزانه مستمر و اندازه گیری قند خون توسط خودتان بطور منظم اهمیت دارد. به این ترتیب شما خواهید توانست تعادل صحیحی بین رژیم غذائی، فعالیت فیزیکی و داروهای خود ایجاد کنید.
در این صفحه تعداد 1219 مقاله تخصصی درباره هایپرگلایسمی که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI هایپرگلایسمی (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: هایپرگلایسمی; Diabetes mellitus; Hyperglycemia; Dental implants; Osseointegration; Nanotopography; Interfibrillar and intrafibrillar collagen mineralization
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: هایپرگلایسمی; PIC; postoperative infective complications; BIT; basal insulin therapy; PCP; perioperative cardiosurgery period; CIII; continuous intravenous insulin infusion; DM; diabetes mellitus; ICU; intensive care units; CRP; C-Reactive Protein; WBC; white blood cel