آشنایی با موضوع

ادرار (به انگلیسی: Urine) یا در اصطلاح عامیانه شاش مایعی است که توسط کلیه‌ها تولید شده و از طریق مجاری ادراری از بدن دفع می‌شود. بیشتر ادرار را اوره تشکیل داده و پی‌اچ آن برای فرد طبیعی نزدیک به هفت است اما در میان انسان‌ها از ۴٫۴ تا ۸ متغیر است. ادرار فرد سالم سمی نیست. اما شامل ترکیباتی است که توسط بدن به عنوان مواد نامطلوب حذف شده است و می‌تواند محرک و سوزاننده پوست و چشم باشد. طی فرایندی می‌توان آب آشامیدنی از ادرار استخراج نمود. ادرار عمدتاً آب و حاوی نمک‌های معدنی و در حدود ۲٪ اوره است، که در کبد به منظور حذف آمونیاک که یک ماده بسیار سمی است تولید می‌شود. اوره دارای سمیت بسیار پایین است. رنگ ادرار به طور معمول از بی‌رنگ تا زرد متغیر است. رنگ زرد به وسیله یوروبیلین‌ها ایجاد می‌شود. اگر فرد دچار کم‌آبی باشد، ادرار کمتر (شاید کمتر از ۱ لیتر در هر روز)، و همچنین غلیظتر خواهد شد. اگر فرد آب زیادی بنوشد، ادرار بیشتر (شاید به اندازه ۲ لیتر در روز) و همچنین رقیق‌تر خواهد شد. ادرار باعث می‌شود که بدن از موارد زیر خلاص شود: آب اضافی الکترولیتهای اضافی (نمک) اوره (بیشتر توسط بدن مورد نیاز نمی‌باشد) مواد مخدر سموم (سموم در بدن) (توجه داشته باشید که سموم به طور کلی توسط کبد برداشته می‌شود. بسیاری از تشریحات می‌گویند که برخی مواد سمی در ادرار دفع می‌شود، اما نمی‌گویند اینها چه سمومی هستند). ادرار یک مایع است که توسط کلیه ها برای دور کردن محصولات زائد از جریان خون تولید می شود. ادرار انسان رنگ متمایل به زرد دارد و در ترکیب شیمیایی متغیر است،اما در اینجا لیستی از ترکیبات اولیه ادرار آمده است. ادرار انسان شامل عمدتاً آب،با مواد آلی محلول شامل: اوره،کراتینین،اوریک اسید و مقدار ناچیزی از آنزیم ها،کربوهیدرات ها،هورمون ها،اسید های چرب،رنگدانه ها و Mucineها(مواد نیتروژن دار موجود در موکوس مخاط) و یون های معدنی همانند: سدیم (+Na)،پتاسیم (+K)،کلراید (ـCl)،منیزیوم (۲+Mg)،کلسیم (۲+Ca)،آمونیوم (+NH4)،سولفات ها (۲ـSO4) و فسفات ها ( ۳ـPO4)می باشد. یک معرف ترکیب شیمیایی ادرار به صورت لیست زیر خواهد بود: آب: ۹۵% اوره: ۹٫۳g/l کلراید: ۱٫۸۷g/l سدیم: ۱٫۱۷g/l پتاسیم: ۰٫۷۵۰g/l کراتینین: ۰٫۶۷۰g/l ادرار در دین اسلام نجس به حساب می آید.
در این صفحه تعداد 2394 مقاله تخصصی درباره ادرار که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI ادرار (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: ادرار ; Forensic toxicology; On-site immunoassay drug screening; Gas chromatography/mass spectrometry; Liquid chromatography/tandem mass spectrometry; Urine; Pericardial fluid
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: ادرار ; Air-assisted liquid-liquid microextraction; Floating organic droplet; Partial least squares; β-adrenergic blockers; Human plasma; Multi-response optimization; Urine;