آشنایی با موضوع

پروژسترون (Progesterone) یکی از هورمون‌های جنسی زنانه و یکی از هورمون های ضروری در تنظیم سیکل قاعدگی است. پروژسترون هورمونی است که وظیفه تنظیم و تحریک اندام های مختلف بدن را بر عهده دارد و اگر بدن کسی با کمبود هورمون پروژسترون دست و پنجه نرم کند، برای باردار شدن یا حفظ جنین با مشکل مواجه خواهد شد. کاهش هورمون پُروژسترون بدن می تواند زمینه ساز اختلالات و بیماری های زیر شود: سقط جنین، نارسایی در تخمدان ها و اخلال در تخمک گذاری، یائسگی. علایم و نشانه های کاهش هورمون پُروژسترون پُروژسترون در زنانی که باردار نیستند عبارتند از: کاهش میل جنسی، گر گرفتگی، سردرد یا، میگرن، افسردگی، دلشوره و سایر تغییرات خلق و خو، بی نظمی در قاعدگی. برخی از علایم و نشانه های کمبود هورمون پروژسترون در بدن زنان باردار عبارتند از: لکه بینی، درد غیر طبیعی، کاهش میزان قند خون، حساس شدن سینه ها، خستگی مزمن، خشکی واژن. این هورمون یک استروئید بیست و یک کربنه است که در طی چرخه تخمک گذاری طبیعی از جسم زرد ترشح می‌شود و قطع آن موجب شروع قاعدگی می‌شود. در زمان بارداری نیز این هورمون ترشح می‌شود. مقدار اندکی هم از غده فوق کلیوی آزاد می‌شود. از پروژسترون در پزشکی در پیشگیری از حاملگی، سقط، درمان آمنوره، هورمون‌تراپی در زنان یائسه و. . . استفاده می‌شود. البته قابل ذکر است که این هورمون تنها در بدن خانم ها وجود نداشته و مقداری از آن در بدن آقایان نیز موجود بوده و برای سلامت جسمانی و عملکرد جنسی درست بدن آقایان ضروری می باشد. هورمون پروژسترون از مهم ترین هورمون های تولید شده در بدن انسان ها است و به قدری حائز اهمیت است که امروزه این هورمون به عنوان اولین هورمون برای رفع و درمان ناراحتی ها و مشکلات جنسی و اختلالات هورمونی جنسی در آقایان و خانم ها در نظر گرفته می شود. هیچ غذایی وجود ندارد که به طور طبیعی حاوی پروژسترون باشد. با این حال، برخی مواد غذایی خاص هستند که تاثیر مثبتی بر میزان پروژسترون در بدن دارند. راه هایی که برای افزایش پروژسترون به طور طبیعی وجود دارد شامل کرم پروژسترون طبیعی، استفاده از مکمل های گیاهی و ایجاد تغییرات مثبت در شیوه زندگی می باشد. همچنین، ویتامین C، ویتامین B6، منیزیم و روی نیز به افزایش تولید بدن از این هورمون مهم زنانه کمک می کند. هورمون پروژسترون برای لانه گزینی تخمک لقاح یافته در رحم و برای حفظ بارداری ضروری است. بنابراین پزشک ممکن است تشخیص دهد که شما برای حفظ بارداری خود نیاز به پروژسترون اضافی دارید و برای تان تزریق آمپول پروژسترون را در ابتدای بارداری تا هفته دوازدهم جهت پیشگیری از سقط جنین زودرس تجویز کند. بعد از هفته دوازدهم تزریق این آمپول می تواند خطرناک باشد. آمپول پرولوتون هم نوعی پروژسترون طولانی اثر است که بعد از هفته دوازدهم بارداری تزریق می شود.
در این صفحه تعداد 3223 مقاله تخصصی درباره پروژسترون که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI پروژسترون (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: پروژسترون; Estradiol; Estrone; Parity; Testosterone; Androgens; Estrogens; Progesterone; Hippocampus; Neurogenesis; Depression; Stress; Learning and memory; Dementia; Sex differences
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: پروژسترون; Cytochrome P450; Embryogenesis; Progesterone; Null allele; Cynomolgus macaque; ART; assisted reproduction technology; P450; cytochrome P450 (EC 1.14.14.1); ICSI; intracytoplasmic sperm injection; PCR; polymerase chain reaction; PGD; preimplantation geneti