آشنایی با موضوع

هندسه محاسباتی یکی از شاخه‌های علوم کامپیوتر است. هندسه محاسباتی علم حل مسائل هندسی به روش الگوریتمی و با استفاده از ساختمان‌ داده‌ها (Data Structures) می‌باشد. بعضی از مسائل کاملاً هندسی، برآمده از مطالعهٔ الگوریتم‌های هندسهٔ محاسباتی است و مطالعه این‌گونه مسائل نیز به عنوان بخشی از هندسه محاسباتی به حساب می‌آید. انگیزهٔ اصلی برای قلمداد کردن هندسه محاسباتی به عنوان یک رشتهٔ علمی، پیشرفت در گرافیک کامپیوتری، طراحی و تولیدات با کمک رایانه بود؛ ولی طبیعتاً بسیاری از مسائل در هندسه محاسباتی، قدیمی هستند. کاربردهای مهم دیگر هندسه محاسباتی در دانش روباتیک (برنامه ریزی حرکتی)، سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی[۴](جستجو و مکان‌یابی هندسی، نقشه‌کشی راه‌ها)، طراحی مدار مجتمع (طراحی و بازبینی هندسی مدارهای مجتمع) و مهندسی با کمک رایانه (برنامه‌ریزی ماشین‌های کنترل عددی) می‌باشد. شاخه‌های اصلی هندسه محاسباتی عبارتند از: هندسهٔ محاسباتی ترکیبی (هندسه الگوریتمی): این هندسهٔ محاسباتی اشیای هندسی را به عنوان موجودات گسسته در نظر می‌گیرد. براساس کتابی که توسط پرپاراتا و شاموس نوشته شده‌است، لفظ هندسه محاسباتی با این مفهوم، نخستین بار در سال ۱۹۷۵ بیان شده‌است. هندسه محاسباتی عددی (هندسه ماشینی، طراحی هندسی با کمک رایانه یا مدل‌سازی هندسی): اساس کار این هندسه محاسباتی به این صورت است که اشیای دنیای واقعی را به صورت مناسبی برای محاسبات رایانه‌ای در سیستم‌های کد/کم در می‌آورد. این شاخه ممکن است به عنوان هندسه توصیفی پیشرفته در نظر گرفته شود و اغلب یکی از شاخه‌های گرافیک کامپیوتری یا کَد به حساب می‌آید. هندسه محاسباتی با این معنا، از سال ۱۹۷۱ مورد استفاده قرار گرفت. هندسهٔ محاسباتی ترکیبیاتی: هدف اصلی از پژوهش در زمینهٔ هندسه محاسباتی ترکیبیاتی این است که، برای حل مسائلی که در زمینه اشیای پایه هندسی (نقاط، خط‌ها، چند ضلعی‌ها، چند وجهی‌ها و. . . ) مطرح می‌شوند، الگوریتم‌ها و ساختارهای داده ی مناسبی تولید شود. برخی از این مسائل به قدری آسان به نظر می‌رسند که تا زمان پیدایش رایانه‌ها مشکل به حساب نمی‌آمدند. هندسهٔ محاسباتی عددی: این شاخه به مدل سازی هندسی و طراحی هندسی با کمک کامپیوتر نیز معروف است و اغلب تحت کلیدواژه‌ی منحنی‌ها و سطح‌ها دیده می‌شود. مسئله‌های اصلی در این نوع از هندسهٔ محاسباتی، مدل سازی و ارائهٔ منحنی و سطح می‌باشد. در اینجا مهم‌ترین ابزارها، منحنی‌های پارامتری و سطح‌های پارامتری هستند، مانند خم‌های بزیر، خم‌ها و سطح‌های نواری. از مهم‌ترین روش‌های غیر پارامتری، روش تنظیم رده است. از نخستین و مهم‌ترین کاربردهای هندسهٔ محاسباتی عددی، کاربرد در کشتی سازی، هواپیماسازی و صنایع ماشین آلات می‌باشد. اما امروزه، به دلیل حضور گستردهٔ رایانه‌ها و پیشرفته‌تر شدن آن‌ها حتا جعبه‌های عطر و شامپو نیز با تکنیک‌هایی که برای کشتی‌سازان دهه‌ی۱۹۶۰ ناشناخته بود طراحی می‌شوند.
در این صفحه تعداد 723 مقاله تخصصی درباره هندسه محاسباتی که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI ترجمه شده هندسه محاسباتی
مقالات ISI هندسه محاسباتی (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: هندسه محاسباتی; Cyber Physical Systems (CPS); Convexity; Computational Geometry; Least Square Approximation (LSA); DataStream Analysis; Nuclear Power Plant (NPP); Real-time Control System; Sequential Probability Ratio Test (SPRT); Cumulative Sum (CUSUM); Security;
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: هندسه محاسباتی; 28A75; 49Q15; 13P25; 90C22; 90C05; 65C60; 65K05; Computational geometry; Statistics; Probability; Gaussian measure; Moments; Semi-algebraic sets; Semidefinite programming; Semidefinite relaxations;