آشنایی با موضوع

شبکه های پتری(به انگلیسی: Petri nets) در سال ۱۹۶۲ توسط کارل آدام پتری معرفی شدند. شبکه‌ پتری ابزار قدرتمندی برای مدل سازی همروندی هستند و قدرت توصیف بیشتری را نسبت به شبکه‌های صف فراهم می‌کنند. شبکه‌های پتری علاوه بر اینکه دارای ساختار و رفتار صوری هستند، قابلیت نمایش گرافیکی را دارند که به همین سبب مدل سازی توسط آنها را آسان می‌کند. یکی از دلایل موفقیت شبکه‌های پتری سادگی آنهاست که البته این سادگی گاه مدل کردن سیستم‌ها یپیچیده را دشوار می‌سازد. امکانات زیادی به مدل اولیه شبکه پتری اضافه شده‌است تا قدرت مدل سازی آن را افزایش یابد و بتوان آن را در زمینه‌های مختلف به کار برد. امروزه استفاده از متدهای مدلسازی در کارهای صنعتی خصوصاً با گسترش علوم رایانه‌ای و افزایش سرعت پردازنده‌ها، کاربرد وسیعی پیدا کرده است. یکی از روشهای مدلسازی استفاده از شبکه‌های پتری است. شبکه پتری با بهره گیری از پشتوانه ریاضی جهت مدلسازی رفتار در این زمینه مفید می باشد. از سوی دیگر با توجه به ماهیت غیر قطعی اطلاعات در سیستمهای اطلاعاتی، استفاده از متغیرهای زبانی و منطق فازی دقت بالاتری را در محاسبات مربوط به ارزیابی کارائی سیستم به همراه خواهد داشت. کاربرد عملی برای طراحی و تحلیل سیستم ها به چندین طریق، ممکن می‌باشد. یک نمونه «شرح شبکه پتری به عنوان یک وسیله کمکی تحلیل سیستم» است. برای این کاربرد، تکنیک خاص طراحی جهت تعریف سیستم به کار می‌رود. سیستم به عنوان شبکه پتری‌نت مدل می‌شود و مدل شبکه آنالیز می‌گردد. از دید تحلیل یا آنالیز، یافتن خطای طراحی موجود مهم است و طراحی باید مدل شود تا خطاها اصلاح شوند. این طراحی تعریف شده، می‌توانند به دفعات مدلسازی و آنالیز شود. کاربرد فوق برای طراحی با شبکه پتری نیاز به تبدیل‌های مناسب بین سیستم طراحی شده و مدل شبکه پتری دارد. تئوری‌های شبکه پتری در دو جهت توسعه یافته‌اند. الف- کاربرد تئوری کاربردی شبکه پتری. ب- تئوری تئوری خالص شبکه پتری از آنجایی که شبکه های پتری قدرت توصیف بیشتری را در مقایسه با شبکه های صف فراهم می نمایند و همچنین یک نمایش گرافیکی و واضح را از سیستم، به همراه یک فرمالیسم ریاضی از آن ارائه می دهد، این شبکه ها ارائه دهنده چارچوبی برای تحلیل، اعتبارسنجی و ارزیابی کارایی میباشند. شبکه های پتری ابزاری مناسب برای مدلسازی ریاضی و گرافیکی به حساب میآیند. از این ابزار میتوان برای مدلسازی، توصیف، و تحلیل سیستم هایی که دارای ماهیتی همزمان، آسنکرون، توزیع شده، موازی، نامعین، و یا اتفاقی هستند استفاده نمود. در واقع شبکه های پتری جزء مدلهایی هستند که قادرند به صورت همزمان حالت و عملکرد یک سیستم را نشان دهند. امروزه استفاده از ابزار فوق کاربرد وسیعی پیدا کرده و از آن برای مدلسازی انواع سیستم ها استفاده میشود. یکی دیگر از خصوصیات مهم شبکه پتری قابل اجرا بودن آنهاست که از همین خاصیت میتوان برای ارزیابی رفتار و کارایی یک سیستم بهره جست.
در این صفحه تعداد 625 مقاله تخصصی درباره شبکه های پتری که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI شبکه های پتری (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: شبکه های پتری; Hold baggage security screening; Baggage handling system; Aviation safety and security; Petri nets; Discrete event simulation; Airport performance evaluation;
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: شبکه های پتری; Petri Nets; UAV; UAS; Safety assessment; ARP; Aerospace Recommended Practice; CMA; Common Mode Analysis; Comms Fails; Communications Fails; FAA; Federal Aviation Administration; FHA; Functional Hazard Assessment; Fght Fails; Flight Controls Fails; FMEA; F
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: شبکه های پتری; Risk assessment; Fuzzy inference systems; Air traffic safety; Petri nets; Incidents and accidents analysis; Fuzzy risk matrix;
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: شبکه های پتری; Modelado de sistemas de eventos discretos; Redes de Petri; Observabilidad temporal.Modelling of Discrete Event Systems; Petri Nets; Timed Observability.