آشنایی با موضوع

محرک (به انگلیسی: Convexity) هر عامل محیطی را که در موجود زنده یا ارگانیزم اثر بگذارد و در آن دگرگونی یا نوعی رفتار به وجود آورد محرک می خوانند. محرکهایی که منشاء برونی دارند از قبیل نور، صوت، غذا، رنگ و بوی گلها، سرما گرما و جز اینها می باشند. اما محرک هایی که منشاء درونی دارند در اصطلاح روان شناسی به نام انگیزه معروفند مانند انگیزه های گرسنگی، تشنگی و جنسی. محرکها بیشتر عمومیت دارند و با حرف S نشان داده می شوند. در فیزیولوژی، محرک به تغییر محسوسی در محیط درون یا اطراف یک اندامگان گفته می‌شود. توانایی اندامگان یا اندام در پاسخ به محرک بیرونی را «تحریک‌پذیری» می‌گویند. هنگامی که محرکی بر حسگرهای گیرایی اعمال می‌شود، اغلب باعث پدید آمدن واکنش (رفلاکس) از راه ورارسانی می‌شود. این حسگرها اغلب می‌توانند اطلاعات را از بیرون بدن بگیرند، همانند حسگرهای تماسی که در پوست قرار دارند یا حسگرهای نور که چشم هستند؛ یا از درون بدن به دست آورند، همانند حسگرهای شیمیایی یا مکانیکی. محرکی درونی، اغلب نخستین بخش از فرایند کنترل هم‌ایستا است. محرک‌های بیرونی توانایی پدید آوردن واکنش در سراسر بدن، همچون پاسخ جنگ و گریز، را دارند. برای آنکه یک محرک با احتمال بالایی تشخیص داده شود (دریافت شود)، میزان آن باید بالاتر از حدی معین باشد. در صورتی که سیگنالی آن حد معین را بگذراند، اطلاعات آن به دستگاه عصبی مرکزی منتقل می‌شود؛ جایی که در آن تصمیم بر روی اینکه بدان چه واکنشی داده شود گرفته می‌شود. اگرچه محرک‌ها اغلب باعث واکنش و پاسخ بدن می‌شوند، اما این دستگاه عصبی مرکزی است که تصمیم نهایی را درباره اینکه پاسخی باید داده شود یا نه می‌گیرد.
در این صفحه تعداد 376 مقاله تخصصی درباره محرک که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI ترجمه شده محرک
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: محرک ; Technology management; Convexity; Information technology; Finance; Business systems; Process control; Stochastic process; Inventory control; Flow control; Entropy; Dissipation; Risk; Separation principles; Agents; Lean manufacture;
مقالات ISI محرک (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: محرک ; Cyber Physical Systems (CPS); Convexity; Computational Geometry; Least Square Approximation (LSA); DataStream Analysis; Nuclear Power Plant (NPP); Real-time Control System; Sequential Probability Ratio Test (SPRT); Cumulative Sum (CUSUM); Security;