آشنایی با موضوع

مسئله مقادیر ویژه (Eigenvalue problem) (یا مسئله مقادیر ذاتی) مربوط به ماتریس‌ها و عمل‌گرها از جمله اساسی‌ترین و ذاتی‌ترین، و به همین جهت، پرکاربردترین مباحث و ابزار در بسیاری از زمینه‌ها و میدان‌های علوم و فنون قدیم و جدید می‌باشد. بردارویژه یک ترادیسش خطی، برداری است ناصفر که راستایش با ترادیسش خطی نمی‌دِگَرد. اگر T یک ترادیسش یا نگاشت خطی در فضای بردای V باشد و v برداری باشد ناصفر در این فضای برداری. v بردارویژه این ترادیسش خطی است اگر ترادیسش بردار v برابر باشد با خود بردار v ضرب در یک عددی، که این عدد را مقدارویژه می‌نامند. به بیان ریاضی: T ( v ) = λ v اگر فضای برداری دارای بُعد بی‌کران نباشد، می‌شود ترادیسش خطی را با یک ماتریس مربعی و بردارویژه را با یک ماتریس ستونی بازنمود؛ و معادله مقدارویژه‌ی بالا به ضرب ماتریسی تبدیل می‌شود. A v = λ v مسئله مقدارویژه از جمله پرکاربردترین ابزارها در بسیاری از زمینه‌های دانش مانند فیزیک می‌باشد.
در این صفحه تعداد 673 مقاله تخصصی درباره مقادیر ویژه که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI مقادیر ویژه (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: مقادیر ویژه; Convection; Porous medium; Variable gravity and variable internal heat source; Linear stability analysis; Rayleigh number; Prandtl number; Galerkin method; Eigenvalue;
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: مقادیر ویژه; Kidney transplantation; Antibody dynamics; Ordinary differential equations; Data driven model; Eigenvalue; Variational Bayesian inference;