آشنایی با موضوع

ورود یا آسپیراسیون آب یا هر مایع دیگر به داخل ریه ها را غرق شدگی می نامند. غرق شدگی یکی از شایع ترین حوادث در اماکن آبی است. در این نوع حادثه مغروق گاهی با عوارض غیر قابل برگشتی روبرو می شود. واژه "غرق شدگی" اصولا به حالتی گفته می شود که فرد برای مدنی قادر به انجام روند تنفس نبوده و یا با قطع تنفس روبرو می گردد. وسعت دامنه این عوارض از احساس بیحالی، تکرار سرفه، تنگی نفس شدید، تنفس سریع و سطحی، تنفس غیر طبیعی و صدا دار تا کاهش سطح هوشیاری، بیهوشی، قطع کامل تنفس، ضربان قلب و یا هر دو آنها (تنفس، ضربان قلب) متغیر است. اصطلاح near-Drawning به مواردی اطلاق می شود که بتوان با اقدامات احیا Cardiopulmonary Ressucitation مصدوم را به حیات بازگرداند. موارد آسپیراسیون شیر یا غذا به راه های هوائی که منجر به پنومونی آسپیراسیون و یا حتی مرگ شود در این تعریف نمی گنجد. شایعترین غرق شدگی با آب شیرین صورت می گیرد و بخصوص در بین کودکان نوپا و پسران جوان و کودکان مبتلا به انواع تشنج شایعتر است. در بعضی موارد غرق شدگی در مقدار کمی اب مثلا وان حمام اتفاق می افتد. انواع غرق شدگی: 1- غرق شدگی کامل: ‌ در این نوع از غرق شدگی غریق کاملا بیهوش و یا با کاهش شدید سطح هوشیاری مواجه است. و بدین معناست که این نوع مغروق برای مدت زیادی با اختلال جدی در روند طبیعی تنفس و یا قطع کامل تنفس مواجه بوده است. 2- نزدیک به غرق شدگی: در این نوع غرق شدگی غریق بهوش و یا نیمه هوشیار است. اگر چه که معمولا سطح هوشیاری مغروق پایین تر از سطح طبیعی قرار دارد. این نوع مغروق برای مدت زمانی با اختلال در روند طبیعی تنفس و یا در مدت زمان کوتاهی با حبس موقت تنفس روبرو بوده است. 3- غرق شدگی خشک: در این نوع از غرق شدگی، در جریان فرایند غرق شدن، آب به داخل شش های مغروق نفوذ پیدا نمی کند. بنابریان به این نوع غرق شدگی، اصطلاحاً غرق شدگی خشک گفته می شود. 4- غرق شدگی مرطوب: در این نوع از غرق شدگی، در جریان غرق شدن، آب به داخل شش های مغروق نفوذ پیدا می کند. بنابراین به این نوع از غرق شدگی اصطلاحاً غرق شدگی مرطوب گفته می شود. 5- غرق شدگی ابتدایی: این تعریف از غرق شدگی به وضعیتی اطلاق می شود که بلافاصله برای مغروق پس از فرایند غرق شدگی حادث می شود. غرق شدگی ابتدایی با دو وضعیت "غرق شدگی کامل" و یا " نزدیکی به غرق شدگی" شناخته می شود. 6- غرق شدگی تاخیری: این تعریف از غرق شدگی به وضعیتی اطلاق می شود که بر اثر عوارض نزدیک شدن به غرق شدگی و یا غرق شدگی کامل، مغروق با تاخیر (بدلیل وجود آب در شش ها و عوارض ثانویه غرق شدگی ابتدایی) در چند یا چندین ساعت پس از غرق شدگی ابتدایی فوت می کند. 7- غرق شدگی در آب شیرین و شور: ‌ منظور از "آب شیرین" کیفیت آب استخر و یا دریاچه های آب شیرین بوده و منظور از "آب شور" کیفیت آب اقیانوس ها و دریاچه های آب شور است.
در این صفحه تعداد 279 مقاله تخصصی درباره غرق شدگی که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI غرق شدگی (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: غرق شدگی; US; United States; ED; Emergency Department; CCS; Clinical Classifications Software; NEDS; Nationwide Emergency Department Sample; WHO; World Health Organization; IRB; Institutional Review Board; ICD-9 CM; International Classification of Diseases, 9th Rev
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: غرق شدگی; CPR; cardiopulmonary resuscitation; EMS; emergency medical systems; IQ; intelligence quotient; PICU; pediatric intensive care unit; Drowning; Cardiopulmonary resuscitation; Outcome assessment; Intelligence; Child;