آشنایی با موضوع

ذخیره انرژی (به انگلیسی: Energy storage) نگه‌داری از انرژی برای استفاده در آینده است. دستگاهی که انرژی را ذخیره و انبار می‌کند، گاهیآکومولاتور خوانده می‌شود. در ذخیره‌سازی انرژی، تبدیل انرژی به شکلی از انرژی که آسان‌تر ذخیره و انبار می‌شود از شکلی که ذخیره کردن آن دشوار است؛ صورت می‌گیرد. انرژی انواع و گونه‌های مختلفی دارد و شکل‌های متعددی داراست. از جملهٔ این انواع، انرژی شیمیایی، انرژی گرانشی (حاصل از نیروی گرانش)، انرژی پتانسیل الکتریکی، انرژی جنبشی، انرژی آبی، انرژی هسته‌ای و گرمای نهان را می‌توان نام برد. ذخیرهٔ انرژی، روش‌ها و شیوه‌های گوناگونی دارد و برای آن از ابزارها و وسایل مختلفی استفاده می‌شود. پیل خشک، انواع باتری، خازن، مخزن (تانکر)، سیلندر، سد و بسیاری ابزارها و وسایل دیگر از آن جمله‌اند. لم فیزیک انرژی را به دو بخش تفسیم می‌کنند: ۱- اکسرژی (بخش مفید انرژی) ۲-انرژی (بخش قابل تبدیل انرژی (انرژی در واقع به نوعی از انرژی تبدیل می‌شود که در آن شرایط برای ما ممکن مفید یا غیر مفید باشد)). عامل، حامل و منبع همه گونه انرژی‌هایی که بشر از آن استفاده می‌کند (انرژی مواد فسیل، انرژی آبی و غیره) خورشید است، بجز انرژی هسته‌ای. طبق نظریهٔ نسبیت مجموع «جرم و انرژی» پایدار و تغییرناپذیر است (و آن را قانون پایستگی انرژی می‌نامند)؛ بدین معنا که انرژی از شکلی به شکل دیگر یا به جرم تبدیل شود ولی هرگز تولید یا نابود نمی‌شود. بر طبق تئوری نور بقای جرم و انرژی پیامدی از این اصل است که قوانین فیزیکی در طول زمان بدون تغییر باقی می‌مانند. انرژی هر جسم (طبق نسبیت خاص) جنبش ذرات بنیادی آن جسم است و مقدار آن از معادلهٔ معروف آلبرت اینشتین بدست می‌آید: {\displaystyle E=mc^{2}\!} (باید توجه کرد که این معادله تنها انرژی موجود ذرات را بدست می‌دهد و نه دیگر گونه‌های انرژی (مانند جنبشی یا پتانسیل). انرژی توانایی انجام کار می‌باشد یعنی ما برای اینکه بتوانیم کارهای خود را انجام دهیم یا حتی حرکت کنیم به انرژی نیاز داریم بعضی از انرژی هایی را که ما استفاده می کنیم جزء انرژی های تجدید پذیر هستند. این انرژی ها شامل انرژی خورشیدی، باد، انرژی گرمایی زمین و سوخت هیدروژنی می شود. این انرژی ها تجدید پذیرند و امکان بازیابی دارند. اما بسیاری از انرژی های دیگری که مورد استفاده ما است تجدید پذیر نیستند. میلیون ها سال طول می کشد تا فسیل ها دوباره تولید شوند. نمی توان آن ها را یک شبه از نو ساخت. این منابع تجدید پذیر محدود و معدودند، و به همین دلیل هم باید تمام تلاش خودمان را برای حفظ این انرژی به کار ببریم. در خانه می توانیم با خاموش کردن لوازمی که از آن ها استفاده می کنیم این کار را انجام دهیم. مانند تلویزیون یا رادیویی که به آن ها گوش داده نمی شود یا دیده نمی شوند. می توان چراغ ها را هم هنگامی که هیچ کس در اتاق نیست، خاموش کرد. با عایق کردن دیوار ها و سقف نیز می توان مقدار انرژی مورد نیاز برای گرم یا سرد کردن یک خانه را کنترل کرد. عایق کردن خانه درست مانند پوشیدن لباس گرم تراست به جای این که دمای خانه را بالا ببریم. لایه های خارجی، دما را در داخل حفظ می کنند و درون را گرم نگه می دارند.
در این صفحه تعداد 2147 مقاله تخصصی درباره ذخیره انرژی که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI ترجمه شده ذخیره انرژی
مقالات ISI ذخیره انرژی (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: ذخیره انرژی; Phase-changing energy-storing concrete; Microstructure; Compressive strength; Equivalent specific heat capacity; Energy storage; Thermal reliability;