آشنایی با موضوع

زیست پالایش (به انگلیسی: Biorefinery) به بیان ساده، عبارت است از تبدیل زیست توده برای تولید سوخت، گرما، برق و مواد شیمیایی. هنگامی بازاندیشی در مورد توسعه منابع انرژی، در حمایت و نیز تعجب از پالایش زیستی به عنوان راهی برای تولید برق در آینده، استدلال های زیادی عرضه شده است. با توجه به مسائل زیست محیطی و محدودیت در منابع فسیلی، استفاده از منابع تجدید شونده و زیست تخریب پذیر مورد توجه واقع شده است. زیست توده های جنگلی، فراوان ترین منبع ماده آلی تجدیدشونده و غنی از کربن روی زمین است که پتانسیل مطلوبی به عنوان مواد اولیه برای تولید طیف گسترده ای از محصولات صنعتی و روزمره از کاغذ، الوار و مواد شیمیایی تا سوخت و مواد پیشرفته از قبیل پلیمرهای زیست تخریب پذیر دارد. محصولات جانبی حاصل از زیست پالایش زیست توده های لیگنوسلولوزی از جمله مشتقات حاصل از همی سلولوزها )فورفورال، زایلیتول، پلیمرهای زیست تخریب پذیر و پلیمر مقاومت کاغذ( و همچنین مشتقات حاصل از لیگنین )تربانتین، روغن تال و مواد اولیه ساخت پلاستیک و چسب( درخور توجه است. این محصولات در کنار تولید خمیر و کاغذ یا خمیر حل شونده از منابع لیگنوسلولوزی قابل دسترس هستند. بنابراین، زیست پالایش یکی از اهداف حائز اهمیت در ایجاد ارزش افزوده از لیکور سیاه حاصل از پخت منابع لیگنوسلولوزی در کارخانه های تولید خمیر کاغذ است که می تواند به همراه تولید خمیر و کاغذ، محصولات جانبی نیز داشته باشد. در نهایت، از نظر اقتصادی، زیست پالایش موجب تقویت بخش اقتصادی این واحدهای تولیدی می شود.  مزایای پالایش زیستی 1. تولید برق متداول ترین شیوه تبدیل ماده گیاهی به برق، سوزاندن آن در یک سیستم شعله ور شده مستقیم است: بخار حاصل شده، با به گردش درآوردن توربین ها برق تولید می کند. اگرچه این برق فی نفسه از خود گیاه مشتق نمی شود (بلکه محصول جانبی نابود کردن مواد آلی پوسیده است)، گاز متان حاصل از آن را می توان در تولید سوخت های زیستی مورد استفاده قرار داد. سوخت های زیستی همچنین می توانند در تأمین انرژی اتومبیل و همچنین هواپیماهای جت، به جای سوخت های نفتی استفاده شوند. 2. تولید مواد شیمیایی با توجه به شیوه تجزیه ماده زیستی، ماده حاصل از آن می تواند شامل ترکیب های قندی یا هیدروژن و مونوکسید کربن باشد. آنچه که این مواد حاصل شده فاقد آن باشند، آنها را برای تولید محصولاتی مانند ژل خمیر دندان، ضد یخ، پلاستیک، چسب، شیرین کننده های مصنوعی، فیلم های عکاسی، پارچه های مصنوعی و بسیاری از چیزهای دیگر، مناسب سازی خواهد کرد.
در این صفحه تعداد 828 مقاله تخصصی درباره زیست پالایش که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI زیست پالایش (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: زیست پالایش; RL; Rhamnolipids; PFAD; Palm fatty acid distillate; FAME; Fatty acid methyl ester; CMC; Critical micelle concentration; EI; Emulsion index; CPO; Crude palm oil; PPGas; Protease Peptone Glucose Ammonium Salt Media; Pseudomonas aeruginosa PAO1; Fermentation
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: زیست پالایش; CS; corn stover; H2SO4; sulfuric acid; HAc; acetic acid; Dm; dry matter; WUS; water unsoluble solids; WSS; water soluble solids; Grasses; Biorefinery; Lignocellulose; Pyrolysis GC-MS; Enzymatic hydrolysis;