آشنایی با موضوع

مصرف انرژی(به انگلیسی: Energy consumption): به منظور تعیین عملکرد یک واحد صنعتی از جهت مصرف انرژی، عموماً انرژی مصرفی هر واحد به ازاء تناژ تولید آن واحد بیان می شود که این معیار معرف شاخص مصرف انرژی آن واحد صنعتی می باشد. انحراف شدت انرژی کل نسبت به حالت بهینه در واحدهای ریخته گری بیشتر مربوط به بخشهای ذوب، عملیات حرارتی و پیشگرم پاتیل می باشد. شدت مصرف انرژی یکی از شاخص‌های بررسی کارایی مصرف انرژی است. این شاخص با تقسیم واحدی از انرژی بر واحدی از تولید ناخالص داخلی به دست می‌آید. از واحدهای مختلفی برای این اندازه‌گیری استفاده می‌شود. مثلاً یک یا هزار یا یک میلیون دلار به عنوان واحد تولید ناخالص داخلی و معادل یک بشکه نفت خام یا ۱۰۰۰ بی‌تی‌یو، یا کیلوژول به عنوان واحد مصرف انرژی. شاخص مصرف انرژی با تغییر منطقه آب و هوایی و کاربری ساختمان تغییر می¬کند. بر این اساس با مطالعه شاخص¬های مصرف انرژی اقلیم های مختلف می¬توان به ارزیابی ساختمانها با کاربری های مختلف اقدام نمود. مقایسه ایران با کشورهای دنیا از نظر شاخص های کلان انرژی نشان می دهد که متاسفانه در رتبه مناسبی قرار نداریم. در حال حاضر شدت مصرف انرژی در کشور 1. 67تن معادل نفت خام به ازای هر هزار دلار تولید ناخالص داخلی است، در صورتی که متوسط این مقدار در دنیا 0. 24 و در کشورهای پیشرفته معادل 0. 1 است. این وضعیت نامناسب در سطوح مصرف نهایی همچون بخشهای ساختمان و مسکن، حمل و نقل و صنعت نیز مشاهده می شود. قیمت نازل حامل های انرژی و عواملی همچون عدم استفاده از تکنولوژی روز در کارخانجات تولیدی، ساختمان سازی، کشاورزی و حمل و نقل باعث شده است که مصرف سرانه انرژی نهایی کشور در مقایسه با سایر کشورهای در حال توسعه بسیار بالا باشد. در ابتدا بر اساس آخرین اطلاعات موجود، شاخص های سطح کلان بخش انرژی کشور با سایر کشورهای دنیا مقایسه می شود و سپس در سطح خرد وضعیت شاخص ها در بخش های نهایی محاسبه گشته و تحلیل اقتصادی جامعی در هر یک از آنها در مقایسه با متوسط جهان ارایه شده است. نتایج نشان می دهد که مدیریت مصرف، کاهش یارانه های انرژی و تدوین معیارهای مصرف، از جمله الزامات اساسی کشور می باشند. تدوین معیار مصرف انرژی، یکی از مهمترین اقدامات مدیریت مصرف جهت تعیین چارچوب مناسب برای اعمال قوانین و دستورالعمل ها و پیش بینی های مربوط به تقاضا و برنامه ریزی جهت تولید انرژی می باشد. بر این اساس طی سالهای گذشته در کشورمان نیز برچسب های مصرف انرژی برای بسیاری از تجهیزات انرژی بر تدوین گردیده که در حال حاضر در حال اجرا می باشند. در اواخر سال 1390، طرح تدوین برچسب انرژی برای ساختمان های با کاربری اداری با همکاری سازمان ملی استاندارد ایران، سازمان بهره وری انرژی ایران (سابا) و شرکت بهینه سازی مصرف سوخت با موفقیت انجام پذیرفت و این استاندارد با نام " ساختمان های غیرمسکونی-تعیین معیار مصرف انرژی و دستورالعمل برچسب انرژی" به شماره 14254 به ثبت رسیده است. همچنین استاندارد مربوط به ساختمان های مسکونی تحت عنوان "ساختمان های مسکونی -تعیین معیار مصرف انرژی و دستورالعمل برچسب انرژی" به شماره 14253 به ثبت رسیده است. شاخص مصرف انرژی با توجه به مصرف انرژی سالیانه حامل های انرژی و زیربنای ساختمان، محاسبه شده و با شاخص مصرف انرژی ایده آل مقایسه می شود و براساس ضریب نسبت انرژی گروه انرژی ساختمان تعیین می شود. لازم بذکر است که، شاخص ایده آل برای ساختمان های مختلف با توجه به کاربری و اقلیم منطقه تعیین می گردد.
در این صفحه تعداد 2287 مقاله تخصصی درباره مصرف انرژی که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI ترجمه شده مصرف انرژی
مقالات ISI مصرف انرژی (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.