آشنایی با موضوع

اَلماس یکی از سنگ‌های قیمتی و یکی از آلوتروپهای کربن است که در فشارهای بالا پایدار است. آلوتروپ دیگر کربن گرافیت نام دارد. الماس در حالت پایدار دارای ساختار بلندروی (مکعبی) است. الماس ساختار منشوری نیز دارد که این ساختار بصورت شبه‌پایدار در طبیعت به صورت کانی لونسدالنیتی وجود دارد. الماس سنگ متولدین ماه آوریل و پرمصرف ترین سنگ قیمتی است که معمولاً”در حلقه های نامزدی به کار می رود. الماس یک ذره از کربن متاستاز است که در آن اتم های کربن در یک تغییر ساختار کریستال مکعبی چهره محور به نام شبکه الماس مرتب شده اند. الماس کمتر از گرافیت پایدار است، اما نرخ تبدیل از الماس به گرافیت در شرایط استاندارد ناچیز است. الماس به عنوان یک ماده با ویژگی های فیزیکی عالی شناخته شده است، که بیشتر آنها از اتصال قوی بین اتم های کوانتومی حاصل می شود. کاربرد عمده الماس در ابزار برش و صیقل و کاربرد علمی در چاقو الماس و سلول های الماس آلت. الماس از کربن خالص تشکیل شده و سیستم تبلور آن کوبیک است. وزن مخصوص الماس 3. 5 ضریب شکست آن 2. 42 و سختی آن در مقیاس موس، مساوی 10 است. الماس به رنگهای مختلف پیدا می‌شود. الماس با سنگهای کیمبرلیتی که از اعماق زیاد منشا گرفته‌اند، همراه است. در رسوبات رودخانه‌ای به صورت پلاسر یافت می‌شود. بیشترین بخش الماس جهان امروه از معادن الماس واقع در کشورهای آفریقایی استخراج می‌گردد. الماس بطور طبیعى تحت فشارهاى زیاد اعماق زمین و در زمانى طولانى شکل مى‌گیرد. اما در آزمایشگاه مى‌توان به کمک دو فرآیند مجزا در زمانى بسیار کوتاهتر الماس تولید کرد. فرآیند فشار بالا _ دما بالا (HP HT) اساساً تقلیدى است از فرآیند طبیعى شکل گیرى الماس در حالى که فرآیند رسوب گیرى بخار شیمیایى (CVD) دقیقاً خلاف آن عمل مى‌کند. بیشتر الماس های طبیعی در دمای بالا و فشار در عمق 140 تا 190 کیلومتر (87 تا 118 مایل) در گوشته زمین تشکیل شده است. کربن حاوی مواد معدنی منبع کربن را فراهم می کند و رشد آن در طول دوره های 1 تا 3، 3 میلیارد سال (25 تا 75 درصد از سن زمین) رخ می دهد. الماس ها به سطح زمین نزدیک به فوران های آتشفشانی عمیق توسط ماگما نزدیک می شوند که به سنگ های آذرین به نام کیمبرلیت ها و لام پرویت ها سرد می شود. الماس ها همچنین می توانند به صورت مصنوعی در روش HPHT تولید شوند که تقریبا شبیه سازی شرایط در گوشته زمین است. یک تکنیک جایگزین و کاملا جدید رشد، تخمیر بخار شیمیایی (CVD) است. چندین مواد غیر الماس که شامل زیرکونیا مکعبی و کاربید سیلیکون هستند و اغلب به عنوان الماس شبیه سازی شده اند، شبیه به الماس ظاهر و بسیاری از خواص است. الماس های طبیعی، الماس های مصنوعی و الماس های شبیه سازی شده الماس، به ویژه تکنیک های گوهرشناسی توسعه یافته اند. الماس دارای مصارف صنعتی و زینتی است. گر چه الماس را بیشتر به عنوان زینت بخش می‌شناسند، ولی بیش از 80 درصد آن به مصارف صنعتی می‌رسد. میزان الماس مصرفی در صنعت از 74 درصد در سال 1934 به 89 درصد در سال 1979 فزونی گرفته است. مصارف عمده الماس در صنعت جهت برش مواد بسیار سخت نظیر فولادهای آلیاژی و کاربید تنگستن، ساییدن، اره کردن سنگ و بتون و حفاریها بکار می‌رود.
در این صفحه تعداد 2206 مقاله تخصصی درباره الماس که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI الماس (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.