آشنایی با موضوع

تیتانیا (Titania) یا همان دی اکسید تیتانیوم (Titanium Dioxide) با فرمول شیمیایی (TiO2) یک ماده غیر آلی جامد سفید رنگ است که در برابر حرارت پایدار، غیر قابل اشتعال و دارای قابلیت انحلال ضعیف است و با توجه به سیستم طبقه بندی و علامت گذاری مواد شیمیایی هماهنگ جهانی ملل متحد جزء مواد خطرناک طبقه بندی نمی شود. دی اکسید تیتانیوم، اکسید تیتانیوم فلزی، به طور طبیعی در چند نوع سنگ و شن و ماسه معدنی به وجود می آید. تیتانیوم نهمین عنصر رایج در پوسته زمین محسوب می شود. تیتانیوم دی اکسید معمولاً از لحاظ شیمیایی، خنثی تلقی می شود. دی اکسید تیتانیوم در محدوده وسیعی از کالاهای صنعتی و مصرفی از جمله رنگ ها، پوشش ها، چسب ها، کاغذ و مقوا، پلاستیک و لاستیک، جوهرهای چاپ، پارچه های پوشش داده شده و منسوجات، سیستم های کاتالیست، سرامیک، کف پوش ها، مواد سقف سازی، لوازم آرایشی و دارویی، عوامل تصفیه آب، رنگ های خوراکی و در صنایع خودرو سازی و … به کار رفته اند. گرید رنگدانه تیتانیوم دی اکسید جهت بهبود پراکندگی نور مرئی و در نتیجه بهبود کدری مواد سفید رنگ ساخته می شود. این امر نیازمند این است که اندازه اولیه ذره حدوداً نصف طول موج نوری باشد که پراکنده می شود، یعنی نصف 700-400 نانومتر برای نور قابل رویت. این ماده نور UV را جذب می کند. هنگامی که رنگدانه TiO2 با یک پلیمر ترکیب می شود، تجزیه سیستم ( شکنندگی، محو شدگی و ترک خوردگی) را به حداقل می رساند. عمل آوری سطحی تیتانیوم دی اکسید این خصوصیت را بیشتر بهبود می بخشد. این تأثیر هنگام استفاده از تیتانیوم دی اکسید در رنگ یا سیستم پوششی، از طول عمر رنگ و حفاظت مداوم ماده اطمینان می دهد. استفاده از تیتانیوم دی اکسید در جامعه ما رایج است. بیشتر سطوح و آیتم هایی که رنگ سفید دارند حاوی TiO2 می باشند. از این رو ما در خانه ها، محل کار و مکان های عمومی در احاطه مواد حاوی TiO2 قرار گرفته ایم. از زمان معرفی دی اکسید تیتانیوم به عنوان یک محصول اقتصادی در سال 1923، هیچ نگرانی شناسایی شده ای برای سلامت همراه با مواجهه با آن در بین مصرف کنندگان یا عموم مردم وجود نداشته است. تیتانیوم دی اکسید در بسیاری از کاربردها مزایای محیطی پایین دستی (مثل فتوکاتالیست ها برای تجزیه آلاینده ها) را ارائه می دهد. در تحلیل های چرخه حیاتی (آنالیز گهواره تا گور)، هم رد پای بالا دستی ساخت TiO2 و هم مزایای عملکرد محیطی پایین دستی باید در نظر گرفته شوند. از آنجا که TiO2 ساکن است، نمونه بی خطر آن به طور طبیعی در سنگ ها و مواد معدنی به وجود می آید و سرانجام بازگشت آن به محیط نباید نگرانی عمده ای باشد.
در این صفحه تعداد 1880 مقاله تخصصی درباره تیتانیا که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI تیتانیا (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: تیتانیا; ATR-FTIR; attenuated total reflectance Fourier-transform infrared (spectroscopy); CMC; critical micellization concentration; DLVO; Derjaguin Landau Vervey Overbeek (theory); EDTA; ethylenediaminetetraacetic acid; IEP; isoelectric point; SDS; sodium docecy
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: تیتانیا; Plasmonic photocatalysts; Surface modification; Titania; Octahedral anatase particles; Photocatalytic activity; Silver NPs; AOPs; advanced oxidation processes; CDT; time needed for complete deposition of silver; DRS; diffuse reflectance spectroscopy; ETs;