آشنایی با موضوع

فلزات کمیاب زیرمجموعه فلزات عناصر کمیاب هستند؛ یعنی فلزات به طور معمول در مقادیر کوچک اما قابل اندازه گیری در سلول های حیوانی و گیاهی و بافت ها وجود دارد و بخشی ضروری از تغذیه و فیزیولوژی است. بسیاری از فلزات زیستی، فلزات کمیاب هستند. مصرف مقادیر بیش از حد و یا قرار گرفتن در معرض آن، می تواند سمی باشد. یکی از مهمترین نیروهای محرکه برای فلزات کمیاب، بازار مصرف تجهیزات الکترونیکی در جهان است. عناصر یا فلزات خاکی کمیاب ـ ازجمله اسکاندیم، ایتریم، پراسئودیمیوم و دیسپروزیم ـ یک گروه 17 عنصری در جدول تناوبی هستند که خواص شیمیایی مشابه دارند. این فلزات در ساخت محصولات خانگی ازجمله لامپ‌های فلئورسنت و تلویزیون‌های رنگی و همچنین فناوری‌های بزرگ‌تر ازجمله پانل‌های خورشیدی و توربین‌های بادی استفاده می‌شوند. این گونه فلزات برخلاف نام آنها کمیاب نیستند، اما از آنجایی‌که به طور گسترده‌ای در میان پوسته زمین پراکنده شده‌اند و مانند دیگر فلزات در حجم انبوه یافت نمی‌شوند، دسترسی به آنها بسیار دشوار است. 95 درصد تولید عناصر خاکی کمیاب جهان، شامل 18 فلز که در بسیاری از فرآیندهای صنعتی و تکنولوژیکی مانند گوشی‌های هوشمند، باتری اتومبیل هیبریدی، توربین‌های بادی، فولاد و لامپ‌های کم‌مصرف نقش بسزایی دارند در چین انجام می‌شود، اما با توجه به این که چین دارنده 23 درصد از ذخایر جهانی این فلزات است، این نگرانی برای آنها وجود دارد که بیش از حد مورد بهره‌برداری قرار گیرند.
در این صفحه تعداد 1532 مقاله تخصصی درباره فلزات کمیاب که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI فلزات کمیاب (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: فلزات کمیاب; DWRF; Drake Water Reclamation Facility; RT-qPCR; quantitative reverse transcription polymerase chain reaction; ICP-OES; inductively coupled plasma optical emission spectrometry; TN; total soluble nitrogen; TM; Trace Metals;