آشنایی با موضوع

سولفید (به انگلیسی: Sulfide) یک آنیون معدنی گوگرد با ترکیب S2- است. خاصیت بازی این ترکیب به حدی است که در آب‌های به‌شدت قلیایی نیز در غلظت‌های بالا مشاهده نمی‌شود و در پی‌اچ ۱۵ غیر قابل شناسایی است. این آنیون با فلزات گوناگون واکنش می‌دهد و سولفید فلزی می‌سازد. همچنین ترکیبات بسیاری از کانی‌ها دارای سولفید است. برخی از پیوندهای سولفید: سدیم سولفید یک ترکیب شیمیایی است که با فرمول Na2S، یا بطور رایج ترحالت هیدراته آن Na2S•9H2O شناخته میشود. هر دو نمک های بی رنگ حل شونده در آب هستند که محلول های بسیار قوی قلیایی را تشکیل میدهند. سدیم سولفید و هیدراتهای آن هرگاه در معرض رطوبت هوا قرار بگیرند گازهیدروژن سولفید آزاد میکنند که بویی شبیه به تخم مرغ گندیده دارد. بعضی نمونه های صنعتی آن بصورت سدیم سولفید چند آبه (Na2S•xH2O) با درصد وزنی مشخصی از سدیم سولفید وجود دارند. نمونه های رایج معمولا حدود 60 درصد وزنی سدیم سولفید دارند (Na2S•3H2O). نمونه هایی از این قبیل به دلیل حضور پلی سولفیدها ظاهر نسبتا زرد رنگی دارند، این نمونه ها تحت عنوان "پوسته های سدیم سولفید" شناخته میشوند. البته این نمونه ها با وجود اینکه زرد رنگ هستند، در حالت محلول بی رنگ هستند. پلی سولفید یک الاستومر مصنوعی است که از واکنش پلی سولفید سدیم با دی کلرور های آلی (مثل دی کلرواتان)بدست می آید. چسب های پلی سولفید معمولاًٌ به صورت مایع دو قسمتی بکار می روند. مایع الاستومر با عامل پخت پراکنده شده در یک حلال یا یک نرم کننده همراه با یک پرکننده ترکیب می شود. روی سولفید(به انگلیسی: Zinc sulfide) یک ترکیب معدنی است که از دو عنصر گوگرد و روی تشکیل شده‌است. دی‌متیل سولفید (به انگلیسی: Dimethyl sulfide) یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم ۱۰۶۸ است. شکل ظاهری این ترکیب، مایع بی‌رنگ است. سولفید منیزیم (به انگلیسی: Magnesium sulfide) با فرمول شیمیایی MgS یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم ۱۰۱۲۹۸۸۸ است. که جرم مولی آن 56. 38 g/mol می‌باشد. سولفید آلومینیوم (به انگلیسی: Aluminium sulfide) با فرمول شیمیایی Al۲S۳ یک ترکیب شیمیایی است. که جرم مولی آن ۱۵۰٫۱۵۸ g/mol می‌باشد. شکل ظاهری این ترکیب، جامد خاکستری است. سولفید هیدروژن (به انگلیسی: Hydrogen sulfide) گازی است بی رنگ، سمی و آتشگیر که بوی آن شبیه به بوی تخم مرغ فاسد است. این گاز به صورت گاز فاضلاب و متعفن همراه با ایجاد خفقان شناخته می‌شود. سولفید باریم (به انگلیسی: Barium sulfide) با فرمول شیمیایی BaS یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم ۶۸۵۷۵۹۷ است. که جرم مولی آن ۱۶۹٫۳۹ g/mol می‌باشد.
در این صفحه تعداد 790 مقاله تخصصی درباره سولفید که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI سولفید (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: سولفید; Polysulfide; Sulfide; Human serum albumin; Reactive oxygen species; Reactive polysulfide species; Redox signaling; CBS; cystathionine β synthase; CSE; cystathionine γ lyase; SSP; sulfane sulfur probes; EMSP; Elimination Method of Sulfide from Polysulfid
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: سولفید; Sewer; Concrete; Corrosion control; Sulfide; WashingBSE, Backscattered electron; MLA, Mineral Liberation Analyzer; SEM, Scanning electron microscopy; SOB, Sulfide oxidizing bacteria; SUR, Sulfide uptake rate