آشنایی با موضوع

روتنیوم (Ruthenium) یک عنصر سخت و شکننده واسطه با ظاهر فلزی سفید- نقره ای رنگ می باشد. به خاطر مقاومت ویژه ای که در برابر خوردگی و از جلا افتادن نشان می دهد یکی از فلزهای «گروه پلاتین» محسوب می‌گردد. عدد اتمی این عنصر 44 بوده و دارای ۷ ایزوتوپ پایدار و ۲۷ ایزوتوپ پرتوزای شناخته شده است که در این بین ۱۰۶Ru با نیمه عمر ۳۷۳٫۵۹ روز پایدارترین ایزوتوپ پرتوزا است. به صورت آزاد در کانی های پلاتین و در آلیاژ طبیعی اسمیریدیم یافت می‌شود. روتنیم در سال 1827 توسط دانشمندانی از منطقه روتنیا که امروزه بخشی از اوکراین است کشف شد و به همین علت آن را روتنیوم نام نهادند. نمونه خالص آن در سال 1844 توسط شیمی دان آلمانی، آیلهات میچرلیش (1863-1794) به دست آمد. با عناصر فلزی دیگر آلیاژ می شود و سختی و مقاومت حرارتی آن ها را برای کاربردهایی افزایش می‌دهد. در برخی فرایندهای شیمیایی خاص نیز نقش کاتالیزگر را ایفا می‌کند. از ترکیب‌های آن به صورت پودر رنگ در شیشه و لعاب های شیشه‌ای استفاده می شود. روتنیوم در دمای اتاق تیره نمی شود ولی در دمای حدود 800°C اکسید می شود. بوسیله اسیدهای گرم و سرد تغییری درآن ایجاد نمی شود اما با اضافه کردن کلرید پتاسیم حل می شود و در حالت اکسیدی منفجر می شود. این فلزاز نظر تجاری توسط کمپلکس فرایندهای شیمایی از واکنش هیدروژن با کلرید روتنیم آمونیوم به صورت پودر تهیه می شود. این پودر توسط روشهای متالورژی و جوش کاتری قوسی با آرگون تهیه می شود. روتنیم دارای 4 کریستال تغییر شکل یافته است. این عنصر می تواند با هولوژن و هیدروکسید و غیره واکنش انجام دهد. روتنیم می تواند توسط روشهای گالوانیزه کردن یا توسط تجزیه گرمایی پوشش داده شود. این فلز تاثیر زیادی روی پلاتین و پالادیوم دارد و می تواند با این عناصر ترکیب شود. آلیاژ روتنیم و مولیبدن در دمای 10 درجه کلوین فوق رسانا است مقاومت در برابر فرسایش و خوردگی عنصر تیتانیم با افزایش 1 درصدی روتنیم 0. 1 درصد افزایش پیدا می کند. این عنصر یک کاتالیزور چند کاره است. این عنصر دارای 8 حالت اکسیداسیونی است که سه تای آنها بیشتر معمول هستند. تترا اکسید روتنیم مثل تترا اکسید اوسمیوم بسیار سمی است. ترکیبات روتنیم شبیه ترکیبات کادمیم هستند. معمولا مردم به ندرت با ترکیبات روتنیم مواجه می شوند. کلیه ترکیبات روتنیم سمیت بالایی دارند و سرطان زا هستند. ترکیبات روتنیم روی پوست باقی می مانند. ظاهرا روتنیم بلعیده شده در استخوانها باقی می ماند. اکسید روتنیم، RuO4,، بسیار سمی و فرار است و باید از آن دوری کرد. روتنیم 106، یکی از رادیونوکلیدهایی است که در آزمایشات جوی سلاحهای اتمی به وجود می آید. روتنیم از جمله رادیونوکلیدهای دارای دوام طولانی است که تولید و تداوم تولید آن تا دهها و صدها سال خطر سرطان را افزایش می دهد.
در این صفحه تعداد 3565 مقاله تخصصی درباره روتنیوم که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI روتنیوم (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: روتنیوم ; Aminolysis; ROMP/CM; End-functionalized polymers; Imidazole; Ruthenium; ADMET; Acyclic diene metathesis polymerization; COD; Cyclooctadiene; COE; Cyclooctene; CM; Cross-metathesis; CNF; Cyclic non-functional polycyclooctene; CTA; Chain-transfer agent; DF;