آشنایی با موضوع

ایندیوم (Indium) از عنصرهای شیمیایی جدول تناوبی است با نشانه کوتاه In و عدد اتمی ۴۹ است. ایندیوم یک فلز نرم سفید نقره ای است که در صنعت بکار می رود. از نظر شیمیایی مشابه آلومینیوم و گالیوم است و بیشتر در ساخت الکترودهای موجود در ال سی دی ها بکار می رود. برخی مکمل های خوراکی نیز ایندیوم دارند. افراد از ایندیم در مکمل ها برای افزایش انرژی، جلوگیری از پیری، تقویت سیستم ایمنی بدن، افزایش تولید هورمون و افزایش جذب مواد مغذی استفاده می کنند. متخصصان گاهی اوقات ترکیبی از ایندیم به نام pentetreotide را از طریق تزریق درون رگ (داخل وریدی) به عنوان یک روش درمانی برای سرطان های که به استخوان گسترش پیدا کرده اند استفاده می کنند. این فلز حقیقی کمیاب که نرم و چکش‌خوار بوده و به‌راحتی ذوب می‌شود، از نظر شیمیایی مانند آلومینیوم و گالیم است، اما از نظر ظاهری بیشتر شبیه روی می‌باشد (همچنین سنگ معدن روی منبع اولیه ایندیم است). در حال حاضر، عمده کاربرد آن در ساخت لایه‌های نازکی است که از آنها بعنوان لایه‌های روغن‌کاری شده استفاده می‌شود. ایندیم فلز حقیقی سفید رنگ و بسیار نرمی است که دارای سطح درخشانی می باشد. این فلزاگر خالص باشد هنگام خم شدن تولید صدایی ممتد و زیر می کند. ایندیم را بیشتر از ته‌مانده هایی که در طول پردازش سنگ معدن روی بجا مانده است، تولید می‌کنند. اما در سنگ معدن آهن، سرب و مس نیز یافت می‌شود. بیشترین مقدار ایندیم مصرف شده مربوط به تولید جهانی LCD است. افزایش راندمان تولید و بازیافت آن ( بخصوص در ژاپن ) بین عرضه و تقاضا تعادل ایجاد کرده است. میانگین قیمت ایندیم در سال 2000 هر کیلوگرم 188 دلار آمریکا بود. اولین و عمده‌ترین کاربرد ایندیم در پوشش چرخ دنده‌های موتور هواپیماهای بلند پرواز در طول جنگ جهانی دوم بود. بعدا" که کاربردهای بیشتری برای آن در آلیاژها، لحیم‌ها و علم الکترونیک یافت شد، تولید آن به‌تدریج افزایش یافت. در اواسط و اواخر دهه 90 تولید نیمه هادی‌های فسفید ایندیم و لایه‌های نازک اکسید ایندیم – قلع برای liquid crystal displays یعنی همان LCD بیشتر مورد توجه قرار گرفت. تا پایان سال 1992 این لایه‌های نازک عمده ترین کاربرد این عنصر بود. از دیگر کاربردهای آن میتوان به موارد زیر اشاره کرد: • در ساخت آلیاژهای با نقطه ذوب پایین کاربرد دارد. آلیاژی که حاوی 24% ایندیم و 76% گالیم می‌باشد، در دمای اطاق به حالت مایع است. • برای ساخت نور رسانها، ژرمانیم،(ترانزیستور، یکسو کننده‌ها و دما یابها بکار می‌رود. • از آن می‌توان روکش فلزات استفاده کرد و با بخار آن روی شیشه تولید آئینه‌هایی نمود که به همان خوبی آئینه‌های ساخته شده با نقره است، اما در مقابل فرسایش مقاومت بیشتری دارد. • اکسید آن برای ساخت صفحات کلید (Panels) برق درخشی (electroluminescent) مورد استفاده می‌باشد.
در این صفحه تعداد 869 مقاله تخصصی درباره ایندیوم که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI ایندیوم (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: ایندیوم; AAS; atomic absorption spectrometry; Ag; silver; Al; aluminium; As; arsenic; Au; gold; Ba; barium; Be; beryllium; BS; beginning of the shift; Cd; cadmium; Ce; caesium; Co; cobalt; Cr; chromium; creat.; creatinine; Cu; copper; ES; end of the shift; Fe; iro