آشنایی با موضوع

تجزیه حرارتی نام کلی تعدادی از روشهای فیزیکی برای مطالعه مواد شیمیایی است که تغییرات مواد را در دماهای مختلف بررسی می‌کند. تجزیه حرارتی روشی است که در آن اطلاعاتِ کمی و کیفی در مورد تاثیر حرارت بر مواد مختلف مانند ترکیبات شیمیایی، آلیاژها، مواد معدنی، سرامیک ها، داروها، پلیمرها و حتی غذاها می باشد. تجزیه حرارتی، روش تجزیه ای است که در آن ماده تحت یک برنامه دمایی کنترل شده قرار می گیرد و خاصیت فیزیکی ماده یا محصولات واکنش به صورت تابعی از دما رسم می شوند. تجزیه حرارتی به روش dsc یکی از روش ‌های مرسوم تجزیه حرارتی، روش گرماسنجی پویشی تفاضلی (Differential Scanning Calorimetery) یا DSC می باشد. این تکنیک توسط واتسون و اونیل در سال 1962 گسترش یافت و به طور تجاری در سال 1963 معرفی گردید. در دستگاه DSC، دو جایگاه وجود دارد: جایی برای قرار دادن نمونه و جایی برای قرار دادن شاهد که معمولا از هوا به عنوان شاهد استفاده می شود. به هر دو جایگاه مقدار گرمایی داده می شود تا هر دو در همان دما ثابت بمانند. بنابراین اگر در نمونه مورد نظر پدیده گرمازا یا گرماگیر اتفاق بیفتد، جهت یکسان کردن دمای نمونه با شاهد، مقداری انرژی به نمونه داده شده یا گرفته می شود. پس بدین صورت مقدار انرژی واکنش گرمازا یا گرماگیر بر حسب تابعی از دما رسم می شود. در نمودارهای به دست آمده از DSC پیک های گرمازا به سمت بالا و پیک های گرماگیر به سمت پایین کشیده می شوند. براساس نمودار بالا، پدیده اول در ناحیه 140 درجه سانتی گراد مربوط به پدیده ی گرمازای بلوری شدن و پدیده دوم در دمای 250 درجه سانتیگراد گرماگیر و مربوط به پدیده ی ذوب ماده می باشد. DSC کاربردهای زیادی در صنایع مختلف از جمله: اندازه گیری دمای انتقال شیشه ای، گرمای ذوب، گرمای تبخیر، گرمای انحلال، گرمای جذب، ظرفیت گرمایی ویژه، انرژی فعال سازی، گرمای بلورینگی و. . . دارد. قلب دستگاه گرماسنجی پویشی تفاضلی، نرم افزار کالیبره آن است. کالیبراسیون (واسنجی) به معنی تعیین صحت وسیله اندازه گیری در مطابقت با مرجع تایید شده می باشد. خط مبنا، اندازه پیک ها و تمامی مشخصات مربوط به تجزیه از آن باید توسط دستگاه کالیبره گردد. انواع تجزیه حرارتی: تجزیه گرماوزن سنجی در این روش، تغییر وزن نمونه در دماههای مختلف بررسی میشود. گرماسنجی روبشی تفاضلی گرمای مورد نیاز برای تغییرات را نسبت به مرجع میسنجد. گرماسنجی تفاضلی اختلاف دمای میان نمونه و مرجع سنجیده میشود. روشهای چندگانه تجزیه حرارتی نورسنجی حرارتی انبساط سنجی حرارتی
در این صفحه تعداد 1510 مقاله تخصصی درباره تجزیه حرارتی که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI تجزیه حرارتی (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: تجزیه حرارتی; Thermal energy storage (TES); Concentrating solar power (CSP); Heat transfer fluid; Nitrite formation; Oxide formation; Thermal decomposition;