آشنایی با موضوع

اسپینل (به انگلیسی: Spinel) با فرمول شیمیایی MgAl2O4 از مجموعه کانی هاست و لومینسانس سبز تیره کامل دارد از واژه لاتینی اسپینایا اپین اخذ شده‌است. به سختی در H2SO۴ حل می‌شود. MgO: ۲۸٫۳۴٪ Al2O۳: ۷۱٫۶۶٪ و ادخال‌های Fe (پلونازیت هرسینیت)Cr (کروم اسپینل - پیکوتیت) برای اولین بار در آمریکا کشف شد و از نظر شکل بلور: اکتائدر- دودکائدر - ماکله، رنگ: بی رنگ - سبز - آبی - قرمز - قهوه ای، شفافیت: شفاف - نیمه کدر، شکستگی: صدفی، جلا: شیشه ای، رخ: ناقص، سیستم تبلور: مکعبی و در رده‌بندی اکسید است همچنین خاصیت مغناطیسی ندارد. و منشأ تشکیل آن ماگمایی - متامورفیک - مجاورتی - آبرفتی است. همایند کانی‌شناسی (پارانژ) آن سختی - چگالی - واکنش هایشیمیایی - اشعه Xگارنت - زیرکن - کرندوم- دولومیت- مگنتیت- گارنت- زیرکن- کرندوم است، از نظر ژیزمان بلوری - آگرگات دانه‌ای کمیاب است و بیشتر در آلمان غربی، ایتالیا، روسیه، سری لانکا، بیرمانی، تایلند، سوئد و آمریکا یافت می‌شود. اسپینل یک گوهر کمتر شناخته شده ای است و این واژه دارای معنا و ریشه مبهم است، ممکن است در زبان یونانی به معنی جرقه و یا در زبان لاتین به معنی نقطه بوده باشد. اسپینل در رنگ های مختلف موجود است ولی رنگ مرغوب آن قرمز یاقوتی است. اسپینل به رنگ صورتی هم یافت شده و انواع صورتی سیر آن بسیار ارزان تر از سافایر صورتی (یاقوت کبود صورتی رنگ) می باشد. فلزات رنگ زا در این کانی آهن و کروم و کبالت می باشند اسپینل با کریستال های درشت مکعبی شکل یا اوکتاهدرون و پدیده ستاره ای بسیار کمیاب است. پدیده آستریزم اسپینل به صورت ستاره چهار و شش بازو ظاهر می شود. انواع آبی رنگ این کانی در مقابل حرارت حساس بوده و رنگ از دست می دهند. اسپینل کاملا بی رنگ در طبیعت ناشناخته است و اسپینل های سبز سیر تا سیاه و مات به اسامی سیلانیت و پلئوناست خوانده می شود. انواع قهوه ای این کانی پیکونیت (Piconite)، زرد آن روبیسل Rubicelle و قرمز روشن آن بالاس روبی (Balas Ruby) خوانده می شوند. کانواسپینل ( Gahno – Spinel): اسپینل آبی یا آبی ارغوانی است که در سال ۱۹۳۷ یافت شده و حاوی مقادیر زیادی فلز روی می باشد. میزان ضریب شکست نور این کانی بالا و ۷۲۵/۱ تا ۷۵۳/۱ است. شناخت اسپینل به عنوان یک کانی حدود ۵۰ سال قبل صورت گرفت. قبلا تصور می شد که اسپینل یکی از انواع یاقوت سرخ باشد، چون همیشه با آن در معادن همراه است. اسپینل سرخ که می تواند رقیبی برای یاقوت باشد و در رنگ کاملا مشابه آن است از نظر قیمت بسیار ارزان تر از یاقوت سرخ است. در حال حاضر یک اسپینل ۵ قیراطی با کیفیت عالی حدود ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار در قیراط قیمت دارد. ولی یاقوت سرخ با همین کیفیت و وزن قیراطی ۱۰۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ دلار به فروش می رسد، تفاوت قیمتی حدود ۱۰ برابر. اسپینل به رنگ های صورتی و آبی هم یافت می شود. برخی از یاقوت های سرخ درشت و مشهور جهان در حقیقت اسپینل می باشند. به عنوان نمونه، یاقوت پرنس سیاه که ۵ سانتی متر طول دارد و بیضی شکل می باشد، یاقوت تیمور(Timur Ruby) به وزن ۳۶۱ قیراط که این هر دو در جواهرات تاج و تخت انگلستان است ( بلورهای نتراشیده اما جلا یافته )، و نگین اشک مانند ویتل باخر (Wittelbacher) که در تاج پادشاهی اتریش جای داده شده همگی در حقیقت اسپینل سرخ رنگ هستند.
در این صفحه تعداد 970 مقاله تخصصی درباره اسپینل که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI اسپینل (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.