آشنایی با موضوع

رانش زمین (Landslide) یا زمین لغزش به حرکت لایه‌های رسوبی غیر متراکم و متراکمی بر روی سطح شیبدار که ناپایدار شده اند میگویند، که به دلایل متفاوتی مانند زمین لرزه یا راه سازی به وجود می آید. عامل حرکت توده رسوبی، نیروی جاذبه، زلزله جاده سازی، باران یا فشار منفذی سیالات، سبک سازی پایین دست توده و…. است. حرکت نزولی در رانش زمین ممکن است بسیار کند رخ دهد (تنها چند میلی‌متر در سال) یا با سرعت بسیار بروز کند و تاثیرات مصیبت‌باری به جای بگذارد. رانش زمین حتی می‌تواند در بستر دریا و زیر آب رخ دهد و امواج جزر و مدی به وجود آورد که باعث تخریب در مناطق ساحلی شود. این رانش‌ها را رانش زمین زیردریایی می‌گویند. رانش زمین ممکن است به علت زلزله، فعالیت آتشفشانی، تغییرات آب‌های زیرزمینی، به هم خوردن یا تغییر شیب زمین رخ دهد. بدون وجود ریشه های درختان یا و گیاهان، که خاک را در خود می گیرند، باران شدید به راحتی خاک را می شوید. رانش زمین، سیلاب و بهمن بلایای طبیعی نامیده می شوند. بلایای بزرگ گاهی بر اثر آتش فشان یا زمین لرزه نیز رخ می دهند. ریزش باران شدید در مدتی کوتاه باعث ایجاد لجنی سطحی و با حرکت سریع می‌شود که جریان پیدا می‌کند. بارش مداوم باران در یک مدت طولانی ممکن است باعث رانش عمیق‌تر و با حرکت آهسته زمین شود. ترکیب‌های مختلف خاک در مناطق مختلف نیز باعث بروز رفتارهای مختلف زمین می‌‌شود. رانش زمین هرسال باعث خسارات و تلفات زیادی در سراسر جهان می‌شود. این اتفاق معمولاً پس از باران یا برف شدید رخ می دهد. خاک سست و سنگ ها به سوی پایین حرکت می کنند، سپس کل تپه بر اثر نیروی جاذبه پایین می آید. رانش زمین در مناطقی که پوشش گیاهی آن به علت کشاورزی یا قطع درختان از بین رفته است، بیشتر رخ می دهد. انواع زمین لغزش‌ها: لغزش انتقالی یا ساده: در لغزش انتقالی، توده‌ای از مواد به روی یک سطح کم و بیش سفت به سمت پایین دامنه می‌لغزند. شرایط زمین‌شناسی و در راس آن وجود ناپیوستگیهای ساختی دارای جهتیابی مناسب، از جمله عوامل ایجاد یک لغزش انتقالی است. لغزش دایره‌ای یا چرخشی: در این حالت گسیختگی در راستای سطوحی منحنی و قاشقی شکل، که حداکثر تنش برشی را تحمل می کنند، صورت می‌گیرد. برای ایجاد یک لغزش دایره‌ای معمولاً نیاز به شرایط زمین شناسی ویژه و گسستگیهای ساختی نیست. پراکندگی زمین لغزش در جهان: از آنجایی که پیش‌بینی مناطق حادثه خیز باعث میگردد تا تلفات و خسارات به حداقل برسد امروزه با استفاده از فناوری جی آی اس مناطق حادثه خیز را تا حدود زیادی مشخص کرده‌اند.
در این صفحه تعداد 687 مقاله تخصصی درباره رانش زمین که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI ترجمه شده رانش زمین
مقالات ISI رانش زمین (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: رانش زمین; λ; Geometrical Scaling factor; λρ; Density Scaling factor; λε; Soil strain Scaling factor; λf; Loading frequency Scaling factor; λu; Soil displacement Scaling factor; λacc; Loading acceleration Scaling factor; λΕΙ; Structural stiffness Scaling