آشنایی با موضوع

ژئوشیمی یا زمین ‌شیمی (Geochemistry) که از دو کلمه Geo به معنی زمین و chemistry به معنی شیمی تشکیل شده‌است طبیعت زمین، سرگذشت آن، دگرگونی‌‌هایش، پیدایش کوهها، رودها و دریاها، آتشفشانها و گدازه‌ها و انباشتگی پیاپی لجنها و ماسه‌های ته اقیانوس را به ما می‌شناساند. در ساده‌ترین شکل ژئوشیمی را می‌توان به عنوان علمی تعریف کرد که با شیمی کل زمین و اجزای تشکیل دهنده آن سرو کار دارد. بطور کلی وظایف اصلی ژئوشیمی را می‌توان به صورت زیر خلاصه کرد: تعیین فراوانی نسبی و مطلق عناصر و انواع اتمها (ایزوتوپها) در زمین. مطالعه توزیع و مهاجرت هر یک از عناصر در بخشهای مختلف زمین (اتمسفر، هیدروسفر، پوسته و غیره) و همچنین در کانیها و سنگها به منظور کشف اصول اداره کننده این توزیع و مهاجرت. مهمترین تعریفی که می توان بیان کرد این است که بگوئیم از شیمی بعنوان یک ابزار که بتواند مشکلات ما را حل کند استفاده می کنیم،‌در واقع ما از شیمی استفاده می کنیم که زمین را بفهمیم (بشناسیم) ‌و چگونه کار کنیم. زمین قسمتی از بدنه کل جهان هستی و منظومه شمسی است که ارتباط نزدیک به هم دارند و یا هم تشکیل شده اند. به همین جهت علم ژئوشیمی به مسائل ماوراء زمین و در نتیجه به منظومه شمسی نیز می پردازد. هدف علم ژئوشیمی از دیگر علوم زمین شناسی متفاوت نیست بلکه طریقه دستیابی یا روش کار آن متفاوت است. ولی با هدف علم شیمی متفاوت است. علم ژئوشیمی از یک دامنه وسیع برخوردار است. در ژئوشیمی متغیرات متفاوتی را در نظر می گیریم. یا از دیدگاه های مختلف و متفاوتی می توان به این علم نگاه کرد وظیفه دانش مزبور پی‌گیری و روشن کردن حالت عنصرهای شیمیایی است که شالوده طبیعت هستند، بر حسب نظام معینی قرار یافته‌اند و معرف رده‌بندی دوره‌ای مندلیف‌اند (جدول تناوبی‌). پژوهش "زمین شیمی" ‌در زمینه عنصر شیمیایی و اتم آن است. ژئوشیمی، تنها قوانین پخش و مهاجرت عنصرهای شیمیایی را در زمین بررسی نمی‌کند، بلکه در شرایط زمین شناسی ویژه برخی نواحی به پژوهش آنها می‌پردازد. هدف زمین شیمی ‌امروزی، بررسی قوانین اشتراک عنصرها و کانه‌هایی است که در بخشهای گوناگون پوسته در معرض فشارها و دماهای بینهایت متغییر زمین قرار دارند.
در این صفحه تعداد 3433 مقاله تخصصی درباره ژئوشیمی که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI ژئوشیمی (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: ژئوشیمی; Integrated assessment; Social acceptance; Environmental; Technical; Geochemistry; Hydraulic connection; Overall system design (OSD); Multi-objective-optimization; Stakeholder analysis;
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: ژئوشیمی; TEX86; Cretaceous-Paleogene boundary; Paleoclimate; Paleoceanography; Geochemistry; Palynology; Organic geochemistry; Biostratigraphy; New Zealand; Southwest Pacific;