آشنایی با موضوع

اتمسفر (Atmosphere) یا جو زمین توده هوایی است که سراسرزمین را از تمام جهات می پوشاند. این توده شامل گازها و مواد مختلف است. علاوه بر نیتروژن، اکسیژن، هیدر وژن و بخار آب، مقدار بسیار کمی از گاز هایی مانند: متان،منواکسید کربن، ازن، هلیم، نئون، کریپتون و گزنون در آن وجود دارد. سایر موادی که در اتمسفر یافت می شوند عبارتنداز: غبار،دود،نمک، مواد خاکستری آنشفشانی، غبارهای شهابی و جوًی. اجرام آسمانی در بر خورد با اتمسفر از هم متلاشی می شوند و این خود یکی دیگر از فواید اتمسفر است. جو مخلوطی از گازهاست. غلظت گروهی از گازها مانند نیتروژن، اکسیژن و آرگون ثابت و غلظت گروه دیگر گازها مانند بخار آب، کربن دی‌اکسید و ازون متغیر است. اگرچه مقادیر گازهای متغیر ناچیز است، اما این گازها برای ادامهٔ زندگی بر زمین ضروری هستند. برای نمونه، کربن دی‌اکسید علاوه بر درگیر شدن در فرایند فتوسنتز، در جذب پرتو فروسرخ نقش دارد. هم‌چنین اکسیژن و کربن دی‌اکسید در دو فرایند فتوسنتز و تنفس نقش دارند. اتمسفردر نزدیکی سطح زمین کاملاً متراکم می شود ودر ارتفاعات رقیق و منبسط می گردد. ضخامت اتمسفر تقربیاً تا 1000 کیلومتری سطح زمین است. توده اتمسفری دارای لایه های مختلف است. فشار، تراکم و دمای اتمسفر به نسبت ارتفاع آن از سطح زمین متغیر می باشد. در ارتفاع 6 کیلومتری از سطح زمین، فشارهوا تقریباً نصف میزانی است که در سطح زمین وجود دارد. از طرفی هرچه از سطح زمین بالاتر رویم از دمای آن کاسته می شود. مجموع جرم جو زمین ۱۰۱۸×۵٫۵ کیلوگرم است. از نظر خصوصیات فیزیکی اتمسفر به لایه های زیر تقسیم می شود: 1- تروپوسفر: که از سطح زمین شروع شده تا ارتفاع 17 کیلومتری ادامه دارد و 75 ٪ از وزن کل اتمسفر را دارا می باشد. تقریباً تمام موجودات زنده در این لایه زندگی می کنند. هر چه که از سطح زمین بالاتر رویم دمای هوا کمتر می شود. در ارتفاع 10 کیلو متری دما به حداقل می رسد. باران، برف،ابرو طوفان در این ارتفاع تشکیل می شود. این لایه مهمترین لایه اتمسفراست. 2- استراتوسفر: تا ارتفاع 48 کیلومتری از سطح زمین ادامه دارد. در قسمت بالایی این لایه (( ازن)) وجود دارد که نقش آن جذب اشعه ماورابنفش نور خورشید است. اشعه ماورابنفش برای زندگی بسیار مضر است. در این قسمت بادو اختلاف دما وجود ندارد. 3- مزوسفر: پس از ارتفاع 50 کیلومتری آغاز می شود. دما در این قسمت کاملاً پایین است ودر ارتفاع 85 کیلومتری به حداقل می رسد. 4- یونوسفر: لایه بالایی مزوسفر است و تا ارتفاع 500 کیلومتری ادامه دارد. این لایه دارای اجزاء یونیزه ای است که باعث برگشت امواج رادیویی به زمین می شود. در نتیجه برقراری ارتباط رادیویی را امکان پذیر می سازد. 5- اگزوسفر: در این لایه تراکم اتمسفری بسیار کم است و گازهای هلیم وهیدروژن در آن بافت می شود. بهمین خاطر دمای هوا بسیار بالا است.
در این صفحه تعداد 1096 مقاله تخصصی درباره اتمسفر که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI اتمسفر (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.