آشنایی با موضوع

یونوسفر(به انگلیسی ionosphere) از بخش فوقانی مزوسفر تا ارتفاع تقریبی 1000 کیلومتری اتمسفر زمین، بار الکتریکی شدیدی حاکم است که زاییده وجود یونها و الکترونهای آزاد است. در حقیقت پرتوهای پر انرژی خورشید که از فضای خارج به طبقات بالایی اتمسفر وارد می‌شوند باعث گسستگی پیوند یا یونیزاسیون مولکولها و اتمها می‌شوند. بر اثر یونیزاسیون، الکترون آزاد می‌شود و باقیمانده اتم بصورت یون در می‌آید؛ به همین علت این لایه از جو را یونوسفر نامیده‌اند. شدت یونیزاسیون در تمام ارتفاعات یونسفر یکسان نیست؛ بنابراین لایه‌های متفاوت با تراکم الکترون و یون متفاوت با ارتفاعات مجاور خود در یونسفر وجود دارد. یون‌سپهر یا یونوسفردر بالاترین لایهٔ جو قرار دارد. این لایه پرتوهای خطرناک فرابنفش و پرتو ایکس خورشید را جذب کرده و مانند سقفی از ورود آنها به زمین جلوگیری می‌نماید تا زندگی بر روی کره زمین امکان‌پذیر گردد. همچنین به دلیل محیط الکتریکی موجود در یونوسفر از این لایه برای انعکاس امواج رادیوئی به اطراف زمین استفاده می‌شود. اگر این لایه به هر دلیلی دچار اختلال شود تأثیرات بسیار زیادی بر روی زمین گذاشته و زیستن را مختل می‌کند. یونوسفر یک لایۀ یونی موجود در جو است. این لایه در ارتفاعی بین 80 تا 640 کیلومتری بالای سطح زمین قرار دارد. بارهای الکتریکی موجود در یونوسفر، امواج رادیویی را به زمین منعکس یا بر می گرداند. این بارها الکتریکی در روز و شب تغییر می کنند و تحت تأثیر لکه های خورشیدی قرار دارند. بالا تر از میان سپهر یونسفر قرار دارد، که از یک رشته لایه های یونیده تشکیل شده است. یون اتمی است که یک یا چند الکترون به دست آورده یا از دست داده باشد و از این رو یک اتم باردار است. این یونش بر اثر تابش خورشی ایجاد می شود و بنابراین میزان تشکیل لایه های یونسفر عمدتا به فعالیت های خورشیدی بستگی دارد. ارتفاع گستره ی این لایه ها بین 80 km و 320 km است. این لایه ها برای باز تاباندن امواج رادیویی که طول موجشان بلندتر از 15 متر باشد به کار می آید. بنا بر این در ارتباطات رادیویی نقش اساسی بازی می کنند. امواج رادیویی بر اثر بازتابش از لایه های یونوسفر می‌توانند در اطراف انحنای زمین سیر کنند. امواج کوتاهتر از 15 متر خواه با منشع فضایی یا زمینی در یونوسفر نفوذ می کنند. بنابراین یونوسفر مانع مطالعه انرژی های رادیویی موجود در کیهان که طول موج بسیار کوتاه دارند نمی شود. این لایه را غالبا دریچه ی رادیویی به فضا می دانند.
در این صفحه تعداد 818 مقاله تخصصی درباره یونوسفر که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI یونوسفر (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.