آشنایی با موضوع

قطب شمال (Arctic) به انتهای شمالی محوری گفته می‌شود که زمین به دور آن می‌چرخد و در اقیانوس منجمد شمالی واقع شده‌است. این نقطه در فاصله ۷۲۵ کیلومتری شمال جزیره بزرگ گرینلند قرار دارد. برخلاف قطب جنوب که بر روی صفحه‌ی قاره‌ی جنوبگان قرار گرفته است هیچ زمینی زیر قطب شمال وجود ندارد. تنها ورق‌های یخ شناور هستند که در زمستان گسترش می‌یابند و در تابستان به نصف اندازه‌ی عادی می‌رسند. این موضوع کمی پیچیده است اما در حقیقت دو تعریف متفاوت از قطب شمال وجود دارد. اولین تعریف همان قطب شمال اصلی مغناطیسی کره‌ی زمین است که بر اساس تغییرات زیر پوسته‌ی زمین تغییر می‌کند. همچنین یک قطب شمال قراردادی زمینی داریم که یک نقطه‌ی ثابت در نظر گرفته شده است. قطب شمال جغرافیایی در نقطه‌ای قرار دارد که عمق اقیانوس در آن به ۴۰۸۰ متر می‌رسد و با توده‌های عظیم شناور یخی پوشیده شده‌است. در این ناحیه در شش ماه از سال، کاملاً روشن و آفتابی و در شش ماه دیگر کاملاً تاریک است. صرف نظر از اینکه کدام تعریف مد نظر ما باشد، این بخش از زمین به دلیل گرمایش کره‌ی خاکی در معرض خطر آب شدن بیش از اندازه‌ی یخ‌ها و به‌خطرافتادن اکوسیستم منطقه و در نتیجه اکوسیستم کل کره‌ی زمین است. در سال ۲۰۰۸، سازمان زمین‌شناسی آمریکا تخمین زد که تا ۲۲ درصد منابع کشف نشده و قابل استخراج جهان در شمال مدار شمالگان (یکی از عروض جغرافیایی کره زمین در نزدیکی قطب) قرار دارد اما بعید است که خود ناحیه قطب شمال حاوی نفت خام یا گاز طبیعی زیادی در زیر آب باشد. تقریباً بیش از نیمی از ذخایر باقی مانده ی نفت جهان در زیر یخ های قطب شمال قرار دارند و بنابر این کشور روسیه قسمت بزرگی از این منطقه را در انحصار خود در آورده است و سعی در استخراج آن از طریق خط الرأس لومانوسوف دارد این محل در واقع یک برآمدگی زیر آبی در اقیانوس منجمد شمالی است. وسعت این منطقه ۱۸۰۰ کیلومتر است و تخمین زده می شود که بیش از ۱۰ میلیارد تن نفت خام داشته باشد. آمریکا هم ادعای مالکیت بخشی از این منطقه را دارد و کشتی های یخ شکن را به منطقه فرستاده تا قلمرو خود را در نزدیکی آلاسکا مشخص کند. از نقطه نظر اجتماعی و سیاسی، منطقه ی شمالگان که تنها از یخ تشکیل شده منافع بسیاری از کشور ها را در یک جا جمع کرده، کشور هایی مثل کانادا، گرین لند ( بخشی از دانمارک)، روسیه، ایسلند، نروژ، سوئد، فنلاند و آمریکا. مانند هر نقطه‌ی دیگری بر روی کره‌ی زمین، تغییرات دما در این منطقه نیز بستگی به زمان سال دارد. در ماه جولای دمای این منطقه به منفی 32 درجه‌ی سانتیگراد می‌رسد و میانگین آن در ماه فوریه 31 درجه زیر صفر است. میزان نور در روز نیز بستگی زیادی به ماه‌های سال دارد. قطب شمال در واقع یک اقیانوس است برخلاف قطب جنوب که یک قاره است که بر روی بستر سنگی و اشکال مختلف زمین مثل کوه دره و دریاچه قرار گرفته و دور تا دور آن را نیز اقیانوس در بر گرفته است.
در این صفحه تعداد 1320 مقاله تخصصی درباره قطب شمال که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI قطب شمال (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: قطب شمال; Arctic; Ectomycorrhiza; Host diversity; Morphological and physiological adaptation; Phenotypic and genotypic plasticity; Saprotrophic; Secondary metabolites; Stress tolerance; Tropical lowland rainforest;
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: قطب شمال; Jurassic; Cretaceous; Arctic; New Siberian Islands; stratigraphy; organic geochemistry; biomarker molecules; foraminifers; ostracods; dinocysts; spores and pollen;