آشنایی با موضوع

نابرابری چیست؟ چه ماهیتی دارد؟ چه مشخصه هایی دارد؟ در شهرها و نواحی چگونه می توان آن را شناسایی کرد؟ پیچیدگی مفهوم نابرابری، همانند سایر مفاهیم فلسفی، باعث شده است که فلاسفه و صاحب نظران در تعریف آن اتفاق نظر نداشته باشند و از این رو تعریف واحدی از آن ارائه نشده است. نابرابری در ابعاد و مقیاس های مختلف نظیر نابرابری در سطح جهانی، ملی، ناحیه ای، شهری، روستایی و جزو آن، ظهور می کند. این امر هم در کشورهای توسعه یافته و هم در حال توسعه در تمامی ابعاد تداوم داشته و دارد. بحث نابرابری توسعه نواحی از موضوعاتی است که به تازگی، یعنی پس از دهه 1960 در فرهنگ برنامه ریزی ناحیه ای مطرح شده است و جایگاه آن هنوز در کشور ما مبهم است. نابرابری اجتماعی، به تفاوت‌های میان افراد یا جایگاهی که به صورت اجتماعی تعریف شده و افراد آن‌را تصاحب کرده‌اند، اشاره می‌کند. نابرابری های جنسی پنهان و آشکار در خانواده و در اجتماع از موضوع هایی است که در دهه های اخیر توجه بسیاری از پژوهشگران علوم اجتماعی را به خود معطوف کرده و بدون شک، ادبیات فمینیستی مهم ترین نقش را در این زمینه ایفا نموده است؛ از پیامدهای این توجه ویژه، گشوده شدن بابی در مباحث جامعه شناسی با عنوان جنسیت (Gender) بوده است. نابرابری اقتصادی تفاوت موجود در معیارهای مختلف از نظر رفاه اقتصادی در میان افراد یک گروه، در میان گروه‌های موجود در یک جمعیت، یا در میان مردمان کشورها است. از نابرابری اقتصادی گاهی اوقات به نام نابرابری درآمد، نابرابری ثروت، یا شکاف ثروت یاد می‌شود.
در این صفحه تعداد 1352 مقاله تخصصی درباره نابرابری که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI ترجمه شده نابرابری
مقالات ISI نابرابری (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: نابرابری ; primary; 47A12; 47A30; 47A63; 26C10; secondary; 15A60; 30C15; Spectral radius; Numerical radius; Operator norm; Inequality; Polar decomposition; Generalized Aluthge transform; Frobenius companion matrix; Zeros of polynomials;
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: نابرابری ; UK; United Kingdom; US; United States; MCS; Millennium Cohort Study; ECLS-B; Early Childhood Longitudinal Study-Birth Cohort; Mixed race; Mixed ethnicity; Wellbeing; Childhood; Inequality;