آشنایی با موضوع

سلامت روانی سطحی از بهزیستی است که افراد می توانند استعدادهایشان را محقق کنند، با استرس های زندگی مقابله کنند، به شکل موثری کار کنند و روابط معنی دار برقرار کنند. بسیاری تصور می کنند صرفا نبود بیماری روانی به معنی سلامت روانی است اما متخصصان این امر معتقدند سلامت یا اختلال روانی یک طیف بی انتهاست که در یک سمت آن اختلالات روانی و در سمت دیگر آن سلامت روانی قرار گرفته است. سلامت روان ابعاد روان شناختی، فیزیکی و اجتماعی دارد و بر نحوه ای که استرس هایمان را کنترل می کنیم موثر است. عوامل ایجاد کننده مشکل در سلامت روانی ۱- عوامل بیولوژیکی مانند ژنتیک یا شیمی مغز: بسیاری از اختلالات روانی از طریق ژنتیک منتقل می شوند و یا به دلیل شرایط زیست شناختی مغز به وجود می آیند. ۲- تجربه های زندگی مانند ضربه های روانی یا مورد سواستفاده جسمی، روانی یا جنسی قرار گرفتن: تجربیات آسیب زا، به خصوص در سنین کم، می تواند موجب به وجود آمدن مشکلات روانی شود و یا کسانی را که از لحاظ ژنتیکی آمادگی ابتلا به اختلالات روانی دارند دچار مشکل کنند. ۳- سابقه خانوادگی مشکلات مربوط به سلامت روان: وجود خویشاوند نزدیک با سابقه مشکلات روانی، احتمالا دچار شدن به مسایل سلامت روان را بیشتر می کند. هم چنین، در هر مرحله زندگی، از کودکی تا سالمندی، اهمیت دارد. اصول سلامت روان 1-آرامش: بدون تردید آرامش اولین شرط روان سالم است و در سایه آن می‌توان به شکل متعادلی به سایر امور زندگی و پیشرفت هم رسید. البته منظور از آرامش، آرامش نسبی و نداشتن دغدغه‌های متعدد و گاه فلج‌کننده است. 2-مدیریت هیجان: از دیگر ویژگی‌های مهم سلامت روان، توانایی کنترل و بروز مناسب احساسات و هیجان‌ها است. بروز احساسات باید به‌گونه‌ای باشد که از یک طرف فرد نخواهد احساس‌هایش را سرکوب کند و از طرف دیگر، مهارگسیخته آنها را بروز ندهد. همچنین انتظار می‌رود ذهن سالم بتواند محیط پیرامون خود را به‌درستی ادراک کند. انسان به کمک حواس پنجگانه، جهان را درک می‌کند، درکی که با واقعیت بیرونی هماهنگ است؛ چیزی نه بیشتر و نه کمتر از آن. 3- شناخت: یکی دیگر از خصوصیات ذهن سالم، شناخت است. منظور از شناخت، مجموعه‌ای از توانایی‌های مغز شامل هوشیاری، توجه و تمرکز، حافظه، زبان و. . . است که هر فردی با توجه به شرایط خود از آن بهره‌مند است. سالم بودن این توانایی‌ها تامین‌کننده و نشانگر بخشی از سلامت روان ما هستند. همه توانایی‌ها و خصوصیات گفته شده خود را به صورت یک نماد بیرونی و عینی بروز می‌دهند که آن «رفتار» است. بررسی رفتار، عینی‌ترین روشی است که با ارزیابی آن می‌توان درباره سلامت روان افراد اظهارنظر کرد. بنابراین داشتن رفتاری متناسب با شرایط پیرامونی از اصلی‌ترین خصوصیت‌های نشانگر سلامت روانی افراد است.
در این صفحه تعداد 3228 مقاله تخصصی درباره سلامت روان که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI ترجمه شده سلامت روان
مقالات ISI سلامت روان (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: سلامت روان; CFI; comparative fit index;; FIML; full information maximum likelihood; MIDUS-SR; the Social Recognition subscale of the Mental Illness and Disorder Understanding Scale; OS; the Omnibus Survey; RCT; randomized controlled trial; RMSEA; root mean square err
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: سلامت روان; ACEs; adverse childhood experiences; AFEs; adverse family experiences; BMI; body mass index; FPL; Federal Poverty Level; NSCH; National Survey of Children's Health; Child abuse; Depression; Life change events; Mental health; Overweight; Pediatric obesity;