آشنایی با موضوع

آب‌های سطحی (Surface water) به آب‌های موجود بر سطح زمین مانند آب موجود در یک رود، دریاچه، تالاب یا اقیانوس گفته می‌شود که در مقابل آب‌های زیرزمینی و آب‌های جوی قرار می‌گیرد. آب‌های سطحی غیرشور از راه بارندگی و رسیدن آب‌های زیرزمینی به سطح زمین تأمین می‌شود. مقداری از این آب‌ها از طریق تبخیر سطحی و نفوذ به زمین و تبدیل به آب‌های زیرزمینی، استفاده توسط گیاهان جهت ترادمش، استخراج توسط انسان جهت کشاورزی، شرب و صنعت یا ورود به دریاها و تبدیل به آب شور از دست می‌رود. آبهای سطحی (رودخانه ها – دریاها – اقیانوسها) دارای ویژگی های خاصی هستند. اصلی ترین این پارامترها عبارتند از: 1. این آبها معمولاً مواد معلق ( TS) و کدورت زیادی دارند(زلال نیستند). 2. مقدارpH در این آبها بین 7 تا 8 می باشد. 4. حاوی شوینده ها،مواد آلی و فلزات سنگین می باشند. 5. معمولاً آلوده به میکرواورگانیزمها هستند. 6. مقدار آمونیاگ، فنول، فسفاتها و نیتراتها در آنها زیاد است. منشاء آب‌هاى سطحى به‌طور عمده باران است. به‌طور کلى آب‌هاى سطحى مقدار زیادى آلودگى موادآلی، میکروبى و ویروسى دارند. برکه‌هاى مخزنى دریاچه‌هاى مصنوعى هستند که به‌طور معمول به‌صورت خاک ریز یا با بنائى ساخته شده و در آنها مقدار بسیار زیاد آب نگاهدارى مى‌شود. سدهائى که در برابر رودخانه‌ها و نهرهاى کوهستانى ساخته مى‌شود هم مخازن بزرگى از ‌آب‌‌هاى سطحى را تأمین مى‌کنند. منطقه‌اى که آب آن در برکه انبار مى‌شود منطقه‌ٔ آب‌خیز نامیده مى‌شود یک عیب این آب‌ها که به‌مدت زیاد نگاهدارى مى‌شوند آن است که جلبک‌ها و دیگر خرده زیست‌مندهاى ریزبینى در آنها رشد کرده و بوى بد و طعم نامطبوع به آنها مى‌دهند. آب‌هاى سطحى زمین‌هاى مرتفع، ناخالصى‌هاى حوزه‌ٔ آبخیز خود را دارند، ممکن است منبع ناخالصى سکونت انسان یا نگهدارى یا چرانیدن جانوران باشد. از این‌رو لازم است که حتماً در حوزهٔ آبخیز انسان یا جانوران سرزده وارد نشوند. این باور همگانى که آب رودخانه‌هاى کوهستانى بسیار خالص است، بیشتر اوقات نادرست است. حتى اگر انسان و دام در آن منطقه نباشد باز هم ممکن است آلودگى از حیوانات وحشى به‌وجود آید. آب رودخانه‌ها در فصل باران گل‌آلود است ولى در فصول دیگر ممکن است صاف باشد. صاف بودن آب، سالم ‌بودن آن را از نظر آشامیدن تضمین نمى‌کند. آب رودخانه داراى همه نوع ناخالصى‌هاى نامحلول و معلق هست و شمارش باکترى و از جمله زیست‌مندهاى روده‌اى انسان در این آب‌ها مى‌تواند بسیار زیاد باشد. به‌وسیلهٔ نیروهاى طبیعىِ پالایش تا اندازه‌اى آب رودخانه‌ها خودبه‌خود پالایش مى‌یابد. این نیروها عبارتند از: رقیق شدن، رسوب کردن، هوادهی، اکسیداسیون، نور آفتاب، گیاهان و جانوران. ولى این نیروها براى آن که آب قابل آشامیدن شود کافى نیستند. لازم است آب رودخانه پیش از آن که به مصرف آشامیدن برسد پالایش شود.
در این صفحه تعداد 861 مقاله تخصصی درباره آب‌های سطحی که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI ترجمه شده آب‌های سطحی
مقالات ISI آب‌های سطحی (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: آب‌های سطحی; Tetracyclines (TCs); Tetracycline (TTC), Oxytetracycline (OTC), Chlortetracycline (CTC), Doxycycline (DOC); Sulfonamides (SAs); Sulfadiazine (SDZ), Sulfamethoxazole (SMX), Sulfamethazine (SMZ), Sulfamerazine (SMR), Sulfamonomethoxine (SMM), Sulfaquinoxali
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: آب‌های سطحی; ASW; Atlantic Surface Water; BiOS; Bimodal Oscillation System; DON; dissolved organic nitrogen; DOP; dissolved organic phosphorus; DW; deep water; EMDW; Eastern Mediterranean Deep Water; EMIW; Eastern Mediterranean Intermediate Water; EMS; Eastern Mediter