آشنایی با موضوع

تهویه (Ventilation) یعنی انجام عملیاتی روی هوا تا بتوان شرایط هوای محل مورد نظر را برای زیستن، کار کردن یا عملیات صنعتی معین، راحت و بهداشتی کرد و به حد مطلوب برسانیم. تهویه مطبوع باعث می‌شود شرایط هوا طبق روش خاصی بصورت اتوماتیک ثابت بماند یا تغییر کند. تهویه فرآیندی است که در آن هوای تازه تامین شده از بیرون با هوای داخل برگشتی مخلوط شده و بعد از فیلتراسیون، تنظیم دما و رطوبت آن در محیط داخل ساختمان با سرعت و جهت دلخواه توزیع می شود. سیستم تهویه مطبوع از تعدادی دستگاه تشکیل شده که به صورت منظم و در سیکل بسته که دائما در حال تکرار است کار می کند. تهویه مطبوع همچنین با نام ایرکاندیشن نیز شناخته می شود. امروزه یک مجموعه تاسیساتی تهویه مطبوع باید قادر باشد علاوه بر تامین دمای مورد نظر، رطوبت و چرخش هوا را نیز در محدوده مورد نظر تامین کند و همچنین باید میزان کیفیت هوای فضای مورد نظر را جهت حفظ سلامت کاربران آن (با فیلتراسیون مناسب) تامین کند. طراحان سیستم‌های تهویه مطبوع و تبرید پارامترهای بسیاری را در طراحی در نظر می گیرند تا خواسته‌های کاربران و سطح آسایش استاندارد را برآورده سازند. تهویه مطبوع به سیستمی گفته می‌شود که بتواند سه فاکتور، رطوبت،دما و سرعت جریان هوا را کنترل کند. به صورت کلی تمام سیستم‌های تهویه مطبوع بر یک سیال استوارند که گرما و سرما را به محل مورد نظر منتقل می‌کنند. بر اساس نوع سیال می‌توان سیستم‌های تهویه مطبوع را به سه دسته ۱- سیستم تهویه مطبوع تمام هوا ۲-سیستم‌های آب و هوا – آب ۳-سیستم تهویه مطبوع تمام آب تقسیم کرد. کاربردهای سیستم های تهویه مطبوع: ۱. ساختمان های سازمانی مانند بیمارستان ها و خانه های پرستاری ۲. ساختمان های تجاری مانند ادارات، فروشگاه ها و مراکز خرید ۳. ساختمان های مسکونی مانند ساختمان های مسکونی تک واحدی، چند واحدی، ساختمان های بلند و برج ۴. سالن ها و سوله های تولیدی و انبار محصولات ۵. و هر نوع ساختمان یا سوله ها و سالن های دیگر مانند سینما، سالن ورزشی، هتل، ساختمان آموزشی و … تهویه شاخه‌ای از مهندسی مکانیک است. وظیفه آن تأمین شرایطی است که موجب رفاه انسان شود و برای نگهداری محصول یا فرایند خاصی مورد نیاز باشد. برای انجام چنین عملی دستگاهی با ظرفیت مناسب بایستی نصب و در طی سال کنترل گردد. ظرفیت دستگاه با حداکثر بار لحظه‌ای واقعی تعیین می‌گردد و نوع کنترل نیز با توجه به شرایطی که باید در طی مدت اعمال پیک بار و بار جزئی تأمین شود، مشخص می‌شود. نگاره یک چرخه خنک سازی ۱- مبدل حرارتی ۲-شیر انبساط گرمایی ۳-اواپراتور ۴-کمپرسور تخمین بار ممکن است گاهی به روش دقیق و گاهی نیز با روشهای سرانگشتی انجام گیرد. دقت در تخمین بار یکی از عوامل بهینه‌سازی مصرف انرژی است. تهویه مطبوع معمولاً شامل: سرمایش، گرمایش، رطوبت زنی و رطوبت زدائی وتصفیه هوا می‌باشد.
در این صفحه تعداد 1671 مقاله تخصصی درباره تهویه که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI تهویه (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: تهویه ; Influenza; Intensive care; Paediatrics; Mortality; Ventilation; AIC; Akaike's Information Criterion; HES; Hospital Episode Statistics; ICD; International Classification of Diseases; IMD; Index of Multiple Deprivation; PICANet; Paediatric Intensive Care Au
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: تهویه ; Building energy modeling; Indoor air quality (IAQ); Energy efficiency; Heating, ventilation, and air-conditioning (HVAC) systems; High performance buildings; Ventilation;