آشنایی با موضوع

تنش پسماند تنشی است که پس از زدوده شدن تنش اعمالی به یک جسم جامد، در آن باقی می‌ماند. تنش پسماند می‌تواند سودده یا زیانبار باشد. برای نمونه، لیزر باعث ایجاد تنش پسماند فشاری در قطعه‌های فلزی مانند تیغهٔ موتور توربین می‌شود. تنش پسماند می تواند ناشی از سازوکارهای گوناگون مانند تغییر شکل‌های ناکشسان، گرادیان دما یا تغییرات سازه‌ای باشد. برای نمونه، گرمای ناشی از جوش ممکن است باعث انبساط موضعی شود. پس از پایان جوشکاری، ممکن است بخشی از بخش‌ها با سرعت بیشتری سرد شوند و انقباض بیشتری پیدا کنند. این پدیده منجر به ایجاد تنش پسماند محلی می‌شود. تاثیرات تنش پسماند وابسته به اهداف طراحی و استفاده سازه ممکن است مطلوب یا نامطلوب باشد. در مثال ذکر شده وجود تنش پسماند در قطعه تولید شده سبب ایجاد انقباض و اعوجاج در آن می شود که مطلوب نیست. در عین حال بسیاری از طراحی ها وابسته به تنش پسماند است. به ویژه مواد شکننده و ترد می توانند از طریق تنش های پسماند فشاری مقاوم تر شوند. مکانیزم شکست درمواد ترد غالبا با ایجاد یک ترک شروع می شود. زمانی که یک تنش کششی به چنین ماده ای اعمال شود، نوک ترک پدیده تمرکز تنش را تجربه می کند و در نتیجه تنش در نوک ترک از تنش متوسط اعمال شده به ماده بیشتر می شود. این پدیده سبب گسترش سریع ترک و در نتیجه شکست ماده می شود. حال اگر یک تنش پسماند فشاری در ماده وجود داشته باشد، از شکست ترد جلوگیری می کند زیرا ترک اولیه تحت شرایط وجود تنش پسماند فشاری در ماده ایجاد شده است. با توجه به اینکه برآیند نیروهای اعمال شده به ماده ناشی از تنش های پسماند فشاری و تنش کششی ناشی از بارگذاری خارجی است، تا وقتی تنش کششی نتواند بر تنش پسماند فشاری غلبه کند، برآیند تنش اعمال شده به ماده فشاری است و از رشد ترک و نهایتا شکست جلوگیری می شود. از دیگر تاثیرات مثبت تنش های پسماند در فرآیند Laser Peening است. در این فرآیند با استفاده از ایجاد تنش های پسماند فشاری در ماده خواصی مانند استحکام یا سختی سطح و یا عمر خستگی را ارتقا می دهند. می توان گفت نقش تنش های پسماند در یک جسم به اندازه تنش های مکانیکی مهم است. در حالیکه تنش های ناشی از بارگذاری های خارجی با دقت قابل قبولی قابل اندازه گیری هستند، پیش بینی تنش های پسماند کار آسانی نیست. بنابراین داشتن روشی قابل اعتماد برای اندازه گیری این تنش ها به طور مستقیم به گونه ای که کم ترین آسیب را به سطح برساند، امری مهم است.
در این صفحه تعداد 1162 مقاله تخصصی درباره تنش پسماند که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI ترجمه شده تنش پسماند
مقالات ISI تنش پسماند (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: تنش پسماند; Tungsten coatings; Coefficient of thermal expansion; Substrate curvature; Pulsed Laser Deposition; Residual stresses; Nanostructure;
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: تنش پسماند; Stiffness reduction; Tapered steel members; Inelastic buckling; Imperfections; Residual stresses; Finite element modelling; Tapered steel frames;