آشنایی با موضوع

لیزوزیم که به عنوان مورامیداز و یا ان استیل مورامیک هیدرولاز نیز شناخته شده است، یک آنزیم گلیکوزیدازی است. واژه لیزوزیم در اصل برای توصیف آنزیمی به کار رفته است که دارای فعالیت لیتیک علیه سلول های باکتریایی است. این آنزیم بسیار با ارزش، با نقش های متعدد پس از کشف توسط الکساندر فلمینگ در سال 1922 به صورت تجاری تهیه شد. لیزوزیم یا مورامیداز دسته‌ای از آنزیم‌های گلیکوزید هیدرولاز هستند. لیزوزیم باعث تخریب و شکسته شدن دیوارهٔ سلولی بسیاری از باکتری‌ها می‌شوند و در نتیجه منجر به آزاد شدن و مرگ پروتوپلاست می‌گردند. نقش بارز لیزوزیم خاصیت ضد میکروبی آن است. در واقع یک آنتی بیوتیک طبیعی است و به تشخیص بسیاری از بیماریها کمک می کند. لیزوزیم به هیدرولیز پیوند گلیکوزیدی (4، 1 ) بین ان استیل مورامینیک اسید و ان استیل گلوکز آمین در پلی ساکاریدهای دیواره سلول باکتری، سرعت می بخشد و هم چنین پیوندهای گلیکوزیدی 4، 1 در کیتین را هیدرولیز می کند. لیزوزیم بوسیلهٔ غدد پوستی و غشاهای مخاطی ترشح می‌شود و در اشک، بزاق و آبگونه‌های دیگر بدن پستانداران و سپیدهٔ تخم پرندگان وجود دارد و یک وسیلهٔ دفاعی در برابر هجوم میکروبی به شمار می‌رود. [۱] این آنزیم‌ها پلیمرهای کمپلکس آمینواسیدها و قندهای آمینه موجود در دیوارهٔ سلولی را هیدرولیز می‌کنند. در باکتریهای گرم مثبت لیزوزیم با تخریب پیوندهای دیواره پپتیدوگلیکان باکتری عمل می‌کند.

در این صفحه تعداد 1689 مقاله تخصصی درباره لیزوزیم که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI لیزوزیم (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: لیزوزیم ; PPIs; protein-protein interactions; BSA; bovine serum albumin; LYZ; lysozyme; BSA*; BSA denatured; Lysozyme*; lysozyme denatured; AFM; atomic force microscopy; DLA; diffusion limited aggregation; Evaporation; Droplets; Proteins;
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: لیزوزیم ; Lysozyme; Hexosaminidase; Enzyme assay; Kinetics; Chitin oligosaccharide derivatives; HEWL; hen egg-white lysozyme; β-NAHase; β-N-acetylhexosaminidase; GlcN; 2-acetamide-2-deoxy-glucopyranose; (GlcN)n; chitin oligosaccharide (n = 2–6); D; 2-acetamid