رمز ارز چیست؟

در این مقاله از سری آموزش‌های ارز دیجیتال می خواهیم در مورد رمز ارز صحبت کنیم. رمز ارز نام دیگر ارز دیجیتال است. به نظر میرسد در آینده نزدیک بیشتر معاملات توسط ارز دیجیتال صورت گیرد درنتیجه بسیار حائز اهمیت هستند.

تفاوت رمز ارز با ارزهای فیات چیست؟

ارز فیات یا همان ارزهای سنتی تفاوت‌های زیادی با رمز ارز دارند. از جمله اینکه رمز ارزها وابسته به هیچ ارگان دولتی نیستند. تفاوت عمده دیگر این ارزها در این است که قابلیت ردیابی تراکنش‌ها وجود ندارد و مقداردارایی افرادی که ارز دیجیتال دارند مشخص نیست.

سه ویژگی بسیار مهم ارز ها

رمز ارز یا ارز دیجیتال سه ویژگی مهم دارند که در هنگام خریدن باید توجه کافی داشته باشید.

اولین ویژگی ارز دیجیتال مقیاس پذیر بودن است.

رمز ارز مقیاس پذیر ارزی است که می‌توان آن را به واحدهای کوچکتر تقسیم بندی کرد. برای مثال بیت کوین مقیاس پذیر است چون می‌توانید آن را به واحدهای کوچکتر تقسیم بندی کنید. به کوچکترین واحد بیت کوین ساتوشی گفته می‌شود که معادل یک تقسیم بر یک میلیون بیت کوین است.

دومین ویژگی ارز دیجیتال امنیت پذیر بودن است.

ارزهای دیجیتال باید دارای امنیت بالایی باشند تا بتوان به آن اعتماد کرد و از آن استفاده کرد. رمز ارزی که امنیت پایینی داشته باشد نمی‌تواند گزینه مناسبی جهت سرمایه گذاری باشد. ارز دیجیتال از چند طریق می‌توانند امنیت خود را بالا ببرند. که در ادامه به چند روش اشاره میکنیم.

اثبات کار: اثبات کار در بیشتر مواقع توسط دستگاه‌های ماینر انجام می‌شود. این دستگاه‌ها به وسیله اشتراک گذاشتن کارت گرافیک و یا سی پی یو سیستم خود اقدام به تایید تراکنش‌های میکنند. وجود ماینرهای امنیت شبکه را بالا می‌برد که این مزیت بزرگی برای آن ارز است البته این موضوع را نیز در نظر داشته باشید که مصرف زیاد برق این ماینر‌ها یکی از نقاط ضعف مهم محسوب می‌شود که ممکن است چالشهایی را در آینده سر راه خود ببیند.

اثبات سهام:اثبات سهام با اثبات کار تفاوت‌های زیادی دارد. اثبات سهام  بسیار شبیه حساب‌های بلند مدت است. افرادی مقداری از ارز خود را به عنوان سرمایه گذاری در اختیار شبکه قرار می‌دهند و در هر سال مقدار مشخصی سود دریافت میکنند. در این روش دیگر نیازی به دستگاه ماینر نیست و در نتیجه آلودگی زیست محیطی ندارد.

۱۰ ارز دیجیتال را بیشتر بشناسیم - ایسنا

رمز ارز

سومین ویژگی رمز ارز غیر متمرکز بودن آن است

ارز دیجیتال غیر متمرکز به ارزی گفته می‌شود که دست یک عده خاصی نباشد. در واقع هر چقدر این ارز دست افراد بیشتری باشد چه از نظر تعداد و چه از نظر مقدار دارایی؛ می‌توان گفت که آن ارز دیجیتال غیر متمرکز است. غیر متمرکز بودن یک ارز دیجیتال بسیار حائز اهمیت است چرا که این موضوع باعث می‌شود که عده یا گروه خاصی از افراد به بازار تسلط نداشته باشند و تصمیم گیری با افراد زیادی انجام بپذیرد.

جمع بندی

ارز دیجیتال تکنولوژی جدیدی است که در آینده نه چندان دور می‌تواند بسیار گسترش پیدا کند. با سرمایه گذاری آگاهانه و با تحقیق جامع روی  رمز ارزها می‌توانید در آینده سود زیادی کسب کنید. .